Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen toplantı öncesi gazetecilerin sorularini yanitladi.

Akben, değersiz alacakların kayıttan düşmesine ilişkin düzenlemelerine dair, "Bankalar bunu uygun görüyorsa muhasebesel olarak kayıtlarından silecekler ancak borcu takipleri devam ediyor, borcu takip edebilirler. Orada bir problem yok. Zaten takibe attıkları krediyi silecekler, takibe atılmamış krediyi silmeleri söz konusu değil. Aktiften silme zordu onun kolaylaştırılması hedefleniyor, banka borcunun silinmesi hedeflenmiyor" dedi.

BDDK Başkanı, düzenlemenin bankaların NPL oranını etkilemeyeceğini belirtti.

Bir gazetecinin "ZK sistemi ile ilgili değişiklik yapıldı. Kredi büyümesinde üst sınıra yaklaşan bankaların avantajı kaybetmemesi için limitin yükselmesi. Bankaları  nasıl etkiler?" sorusuna karşılık Akben, konunun kredi büyümesiyle ilgili olduğunu söyledi.

Akben, "Orada kredi büyümesiyle alakalı bir konu. Burada şu oluyordu, yüzde 20'nin üzerinde yapanlar ne olacak, frene mi basacak konusu konuşuluyordu." dedi.

Akben, takipteki alacak rasyosuna ilişkin beklentiler konusuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: "Orası sürekli hareketli bir alan. Önemli güzel gelişmeler olursa faizlerdeki aşağı gitme, enflasyondaki aşağı gitme ve kurlardaki stabilize veya aşağı düşme konuları onu önemli derecede etkiliyor. Bu arada borcu olanların ödeme kapasitesi artıyor, bu defa ordakilerden de düşüyor, oradan da tahsilat oluyor. Şimdi 5,2 diyoruz ya, orada daha önceden gelenlerden borcu olanlardan ödeme yapanlar var. Haliyle bunlar etkiliyor. Yani orası biliyorsunuz o 6 rakamını açıkladığımızda, oraya kadar gelebileceğini söyledik."

Akben, yabancı yatırımcıların sorunlu kredileri almasına ilişkin bir düzenleme olup olmadığına dair, böyle bir çalışmalarının olmadığını söyledi.