Advertisement
HABERLER ABONE OL

BIST 50 endeksinde yer alan paylara 25 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugünkü seansta da uygulanmasına karar verildi.

Buna göre, açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecek.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'na (VİOP) üç yeni paya dayalı opsiyon sözleşmesi geliyor.

Bloomberg HT tarafından görülen Borsa İstanbul'un duyurusunda BİM, Ford Otosan ve TAV Havalimanları Holding'in paylarına dayalı pay opsiyon sözleşmelerinin piyasa katılımcılarıyla yapılacak testlerde herhangi bir sorun çıkmaması halinde VİOP'ta işlem gören diğer pay opsiyon sözleşmeleri ile aynı sözleşme unsurlarına sahip olacak şekilde 25 Şubat tarihinde işleme açılmasına karar verildiği bildirildi.

Duyuruda söz konusu sözleşmelerin 1 Mart tarihi itibariyle piyasa yapıcılık programına pay opsiyon hak ve yükümlülükleri ile dahil edilmesine de karar verildiği açıklandı.