Advertisement
FAİZ-BONO ABONE OL

İngiltere Merkez Bankası'nin (BoE) Avrupa Birliği'nden (AB) olası bir kötü ayrılık senaryosuna karşın hazırlıkları arasında yıl sonuna kadar yeni bir silah yer alabilir.

Politika yapıcılar, merkez bankasının tarihinde ilk olacak negatif faizin nasıl uygulanacağı konusunda banka regülatörleriyle birlikte çalışacaklarını söyleyerek, negatif faizleri değerlendirdiklerine ilişkin bugüne kadarki en güçlü sinyali verdi.

İngiltere hükümetinin AB ile yıl sonuna kadar bir ticaret anlaşmasına varamaması durumunda BoE negatif faiz noktasına gelebilir.

Royal Bank of Canada ekonomisti Cathal Kennedy, "'İşleri yoluna koymanız gerekiyor; yoksa bunu kullanmak durumunda kalabiliriz' diyorlar.Çok kısa bir zamanda fazla uzun bir yol katettiler." dedi.

BoE Başkanı Andrew Bailey'nin negatif faizler konusunda Avrupa ve Japonya'yı takip etme planları olmadığını ifade etmesinden sadece yaklaşık bir ay sonra bankanın işe koyulması, Brexit sonrası geçiş döneminin kaotik bir şekilde sona ermesi ihtimalinin arttığını işaret ediyor.

İngiltere hükümeti tarafından yapılan bir açıklamada AB ticaret görüşmelerinde bu hafta yapılan gayriresmi bir görüşmenin "faydalı" olduğu belirtildi. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Financial Times'a yaptığı değerlendirmede bir anlaşmaya varılmasının mümkün olduğuna "ikna olduğunu" söyledi.

Ancak Başbakan Boris Johnson'ın çekilme anlaşmasıyla ilgili olarak geri adım atacağı yönünde sinyal vermesi blok ile varılabilecek bir anlaşma ihtimalini riske atıyor.