Advertisement

BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününde yurtdışı piyasalardaki risk iştahındaki gerilemenin etkisiyle yüzde 4,5 düşüş kaydetti.

Güne yatay başlayan endeks öğleden sonra satışların derinleşmesiyle günü 1.467 puandan tamamladı.

Küresel piyasalarda Kovid-19 vaka sayısının 100 milyonu aşması, aşılama konusunda yaşanan tedarik sorunları ve salgının ekonomiye etkileri konusunda devam eden endişeler risk iştahı üzerinde baskı oluşturdu.

Küresel piyasalarda özellikle AB ile Astrazeneca arasındaki aşı anlaşmazlığı moralleri bozdu. Avrupa Birliği (AB) ile AstraZeneca Plc’nin aşı teslimatındaki gecikmelere ilişkin görüşme olup olmayacağı konusunda anlaşamamalarının ardından Stoxx Europe 600 Endeksi geriledi. Euro, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) euronun daha fazla yükselmesini engelleyecek araçlara sahip olduğunu açıklamasının ardından değer kaybetti.

Piyasalarda gündemde ABD Merkez Bankası'nın (Fed) kararları ve sonrasında Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamalar var. Piyasa aktörleri Fed'in faizleri değiştirmesinin beklenmediğini ve sözlü yönlendirmede enflasyon ve istihdam vurgusuna devam edilebileceğini düşünüyor.