Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Batılı ülkeler Ukrayna'ya saldıran Rusya'ya karşı farklı ekonomik yaptırımları devreye alırken, İngiltere hükümetinin baskısı altında kalan BP, Rus enerji şirketi Rosneft'ten çıkma kararı aldı.

İngiliz enerji şirketin CEO'su Bernard Looney, "Çoğu kişide olduğu gibi ben de Ukrayna'da yaşananlar dolayısıyla şoka uğradım ve derin bir üzüntü duydum. Bu durum BP'nin Rosneft'teki pozisyonunu yeniden ele almamıza neden oldu" ifadelerini kullandı.

BP Başkanı Helge Lund ise Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının bölge genelinde trajik sonuçlar doğuran bir saldırganlık eylemi olduğuna işaret ederek, "BP 30 yılı aşkın bir süredir Rusya'da Rus meslektaşlarla birlikte çalışıyor. Ancak bu askeri harekat, köklü bir değişimi temsil etmektedir. Rosneft Holdingi artık BP'nin iş ve stratejisiyle uyumlu değil." değerlendirmesinde bulundu.

Şirketin, Rus petrol üreticisi Rosneft'te yüzde 20'lik hissesi bulunuyordu. BP, Rus petrol şirekti Rosneft ile ortaklıktan çekilerek 25 milyar dolarlık zararı bilançosuna yazacağını bildirdi.