Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

Brent petrol fiyatları, önemli OPEC+ üreticilerinin arz kesintilerini uzatma kararının ardından 90 dolara ulaşarak Kasım ayından bu yana en yüksek seviyeye yükseldi.

ABD ham petrolü de değer kazanarak 87 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Yükseliş Suudi Arabistan’ın, kırılgan küresel pazarı desteklemeye çalışırken tek taraflı üretim kesintisini üç ay daha uzatmasıyla geldi.

Böylece Suudi Arabistan'ın Aralık 2024'e kadar günlük 500 bin varil azaltma kararına ek olarak aldığı 1 milyon varillik kesintiyle toplam miktar 1,5 milyon varile yükseldi.

Bu hamle, üretimi son birkaç yılın en düşük seviyesi olan günde yaklaşık 9 milyon varil seviyesinde tutacak.

Kesintiyle petrol piyasalarındaki istikrarın korunmasının hedeflendiği ve kesinti miktarının aylık olarak revize edileceği kaydedildi.

Öte yandan Rusya da, Riyad'la uyumlu olarak petrol ihracatını yıl sonuna kadar günde 300 bin varil azaltacağını açıkladı.

Ham petrol, Suudi Arabistan ve Rusya'nın daha önce açıkladığı arz kesintilerinin piyasadaki etkisiyle Haziran sonundan bu yana yaklaşık dörtte bir oranında yükselmişti.

OPEC+ grubu geçen yıl Ekim’de günlük 2 milyon varil üretim kesintisi yapacağını duyurmuş, Mayıs itibarıyla da günlük yaklaşık 1,6 milyon varil ilave kesinti yapma kararı almıştı.

Dünyanın en önemli emtialarından birinde yaşanan toparlanmanın, enflasyonist baskılara destek olarak, fiyat artışlarını dizginlemede yeterli çabayı gösterip göstermediği tartışılan politika yapıcıların görevini karmaşıklaştırabileceği değerlendiriliyor.