Advertisement

Geçtiğimiz hafta İngiltere'de Parlamento hükümetin talebi çerçevesinde tatile girmeden önce muhalefetin sunduğu Brexit'e ilişkin bazı tasarıları görüştü.

Parlamento anlaşmasız Brexit'i önlemeye dönük yasanın uygulanmasını zorunlu kılan bir tasarıyı da kabul etti.

Böylece hükümetin 19 Ekim'e kadar AB ile bir Brexit anlaşması sağlayamazsa veya anlaşmasız ayrılık için parlamentonun onayını alamazsa, AB'den 3 aylık erteleme talep etmesini öngören yasanın gereğini yerine getirmesi zorunlu oldu.

Bununla birlikte İngiltere’de hükümetin erken seçim talebi de reddedildi.

Parlamento, erken seçim oylamasının ardından 14 Ekim'e kadar tatile girdi

-Boris Johnson anlaşma yapabilir

Avrupa Birliği Theresa May’in halefi Boris Jonhson’a İrlanda sınırı konusunda bazı değişiklikler yapmak hususunda teklifte bulunabilir ve Jonhson tartışmalı İrlanda sınırı konusunda anlaşma sağlayabilir.

Peki Johnson bunu parlamentodan geçirebilir mi? Johnson’ın bunun için May’in sunduğu taslak için oy kullanmayan ve ‘Spartalı’ diye anılan 28 Brexit destekçisi milletvekiline bu konuda ihtiyacı bulunuyor. Bunlardan ikisi Priti Patel ve Theresa Villiers hali hazırda kabinede bulunuyor, yani yüksek olasılıkla olumlu oy kullanmaları bekleniyor.

Parlamentonun geri kalanını ikna etmek için Johnson bunun yapılmış en iyi anlaşma olduğunu ve bunu reddetmenin 31 Ekim’deki ayrılışı reddetmek anlamına geleceği  argümanını kullanabileceği öngörülüyor.

Bundan sonraki sürecin öngörülebilirliği oldukça düşük olsa da olası ihtimaller dört başlıkta inceleniyor.

-Johnson anlaşmasız ayrılabilir

Hükümetin bilirkişileri  geçen hafta parlamentodan geçen ve Johnson’ı uzatmaya zorlayan yasada bir boşluk bulabilir ya da basitce bunu yok sayar veya bir şekilde Avrupa Birliğini uzatma talebini reddetmesi yönünde ikna etmeye çalışabilir.

Bu senaryoda, Birleşik Krallık 31 Ekim’de Avrupa Birliği’nden anlaşmasız olarak çıkar ve Parlamento’da çoğunluğa ihtiyaç duyan Johnson seçim talep eder.

-Johnson geri adım atar

Johnson yasanın da söylediği gibi bir anlaşma elde edememesi durumunda Brexit’i 31 Ekim’den sonrasına ertelemektense ölürüm diye açıklama yapmıştı. Başbakan’ın Birleşik Krallık2ı AB’den çıkarmak için sürdürdüğü “yap ya da öl”politikasınısı yerine getiremeyen Johnson seçimde de çok daha zayıf rakamlarla mücadele etmek zorunda kalır.
Brexit destekçisi oylar bölünür ve İşçi Partisi Parlamento’daki en büyük parti haline gelir. Jeremy Corbyn Başbakan olma noktasındayken bir diğer Brexit referandumu önerir.

Johnson görevi bırakır ya da görevden alınır

Boris Johnson dengeyi sağlayamadığı çıkmazın ardından istifa eder ya da anlaşmasız ayrılığa kalkışır fakatt güvenoyunu kaybeder ve görevi bırakmaya zorlanır.