Advertisement

Brezilya Merkez Bankası, art ardına ikinci kez faiz artırımına gitti ve faizi 150 baz puan artırdı.

Brezilya Merkez Bankası, enflasyon riskleri sonlanıncaya dek sıkı para politikası duruşunu devam ettireceğinin de altını çizdi.

Merkez Bankası Selic adlı para politikası faizini yüzde 9.25 seviyesine çıkardıve Şubat ayında da aynı oranda artırım öngördü. Ekonomistlerin beklentisi gelecek yılın başında Brezilya'nın faizi yüzde 12 seviyesine çıkarması yönünde.

Brezilya Merkez Bankası'nın politika yapıcıları Mart ayından bu yana borçlanma faizini 725 baz puan artırarak büyük ekonomiler arasında en fazla artırım yapan ülke oldu.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, para politikasında önemli ölçüde sıkılaşmanın devam etmesinin uygun görüldüğü belirtti. Merkez Bankası, enflasyon projeksiyonlarındaki artış ve uzun vadede piyasaya yönelik artan risklere yönelik öngörüsünün de altını çizdi.

ABD Senatosu Çarşamba gecesi, Başkan Joe Biden’ın özel sektör çalışanlarına koronavirüs aşısı ya da test zorunluluğu getiren talimatını bloke etmeye yönelik teklifi onayladı. Bu durum, yönetim için genel anlamda sembolik bir yenilgi olarak değerlendiriliyor, ancak aynı zamanda ülkenin pandemi ile mücadeledeki siyasi kutuplaşmasını da işaret ediyor.

Biden’ın geçen yıl kaybettiği eyaletlerin temsilcisi olan iki Demokrat, Batı Virginia’dan Joe Manchin ve Montana’dan Jon Tester, Başkan’ın mahkemelerce halihazırda durdurulan ve henüz yürürlüğe girmeyen talimatına muhalif 50 Cumhuriyetçiye katıldı.

Teklif, partilerce yarı yarıya bölünmüş Senato’da, 48’e karşı 52 oyla geçti.

Ancak Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi muhtemelen bu bloke teklifini onaylamayacak. Buna ek olarak, yönetim, Biden’ın böyle bir tedbiri veto edeceğini ve onun bu vetosunun aşılabilmesi için gereken üçte iki çoğunluğun olmadığını işaret etti.

Başkan Biden’ın Senato’da bloke edilen talimatına göre, 100 ya da daha fazla kişinin çalıştığı işletmelerdeki personele aşılanma ya da her hafta test olma zorunluluğu getiriliyor. Bir federal mahkeme bu talimatın yürürlüğünü durdururken, diğer bir federal mahkeme karara karşı konsolide bir dava için oturum yapacak.