Advertisement
HABERLER ABONE OL

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin Ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS, bloğa Suudi Arabistan, İran, Mısır,
Arjantin, Etiyopya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni davet etti.

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, Johannesburg’da düzenlenen zirvede BRICS liderlerinin grubu genişletmede anlaştıklarını duyurdu. Böylece 2010’dan beri BRICS ilk kez genişleyecek.

Ramaphosa "Genişlemenin ilk aşaması konusunda fikir birliğine vardık. Bunu diğer aşamalar takip edecek” dedi.

Ramaphosa, topluluğa davet edilen ülkelerin tam üyeliklerinin 1 Ocak 2024'ten itibaren başlayacağını duyurdu. Alınan bu kararla BRICS'e üye ülke sayısı, yeni yıl itibarıyla 11'e yükselecek.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde düzenlenen 15. BRICS Zirvesi kapsamında düzenlenen liderler toplantısında Çarşamba günü yaptığı konuşmada grubun genişlemesine desteğini ifade ederek, BRICS işbirliğinin dünyayı daha adil ve eşitlikçi hale getirecek gücün ve bilgi birikiminin oluşumuna katkı sağlayacağına inandığını ifade etmişti.

"Tarihi bir adım"

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, BRICS'in (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'nın oluşturduğu ülkeler grubu) yeni üyelerle genişleme kararını "tarihi bir adım" diye niteledi.

Şi, kararın, "uluslararası toplumun beklentilerine ve yükselen piyasalar ile gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarına uygun olduğunu", "BRICS üyelerinin diğer gelişmekte olan ülkelerle işbirliğini genişletme kararlılığını ortaya koyduğunu" vurguladı.

Şi, "Genişleme, BRICS işbirliği için yeni bir başlangıç noktası olacak, işbirliği mekanizmasına yeni bir zindelik katacak, dünya barışını ve kalkınmayı daha fazla güçlendirecektir." ifadelerini kullandı.

Ortak amaçlar doğrultusunda çalışmayı sürdükçe BRICS işbirliğinin daha çok şey kazandıracağına, BRICS ülkeleri için geleceğin parlak olacağına inancının tam olduğunu vurgulayan Şi, "Yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülkeler olarak birlik içinde çalışarak kalkınmada yeni bir sayfa açalım" diye konuştu.

BAE Devlet Başkanı, ülkesinin BRICSe kabul edilmesinden memnun

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan, BAE'nin, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nden oluşan ülkeler grubu BRICS'e üye olarak kabul edilmesi kararını memnuniyetle karşıladı.

Al Nahyan, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, BRICS liderlerinin BAE'yi bu önemli gruba dahil etme konusunda verdiği onayı takdir ettiklerini ve dünyanın refahı için birlikte çalışmayı dört gözle beklediklerini ifade etti.

Putin: "BRICSin dünyadaki etkisini genişletmek için çalışmalar sürecek"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde düzenlenen 15. BRICS Zirvesi’nin sonuçlarına dair düzenlenen basın toplantısında video konferans yöntemiyle konuştu.

BRICS nezdinde ortak para birimi kullanılmasının önemli bir konu olduğunu vurgulayan Putin, “Hepimiz için önemli konulardan birisi de ortak bir para kullanılması. Bu karmaşık bir konu ancak bu sorunları çözmek için öyle ya da böyle ilerleyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Putin, BRICS’e katılmasına karar verilen yeni ülkeleri tebrik ederek, “Tüm meslektaşlarıma, BRICS'in dünyadaki etkisini genişletmek için bugün sizlerle birlikte başlattığımız çalışmalara devam edeceğimizin güvencesini vermek istiyorum.” diye konuştu.

Modi, BRICS'e katılan yeni üyeleri tebrik etti

Hindistan Başbakanı Narendra Modi de yaptığı yazılı açıklamada, BRICS'e katılan yeni üyeleri tebrik etti.

Modi, BRICS'in genişlemesinin bloku "daha güçlü ve etkili" hale getireceğini belirtti.

BRICS'in 15. yıl dönümü dolayısıyla bloku genişletme kararı aldıklarını kaydeden Modi, "Hindistan'ın her zaman BRICS'in genişlemesine tam destek verdiğini" ifade etti.