Advertisement
HABERLER ABONE OL

BP de, Shell Plc, TotalEnergies SE and Chevron Corp gibi şirketlere dâhil olarak hisse geri alımlarına odaklandı.

BP, yılın ilk yarısında önceki çeyreklerle aynı hızda 3,5 milyar dolarlık hisse geri satın alma sözü verdi. Ancak petrol ve doğalgaz ticaretinden elde edilen güçlü kazançlara rağmen BP, Brent ham petrolünün varil başına 80 doların üzerinde olmasına rağmen hissedar getirilerinin bazı temel finansal dayanaklarında zayıflık olduğunu bildirdi.

BP’nin bu yılın ilk çeyreğindeki kârı 2,7 milyar dolar oldu. Bu dönemdeki kar, geçen yılın ilk çeyreğindeki kara göre yüzde 40 azalış gösterdi. Şirketin ilk çeyrek karı, 2,87 milyar dolar olan piyasa beklentisinin de altında kaldı. Bp, önceki çeyrekte ise 3 milyar dolar kar açıklamıştı.

BP'nin karındaki düşüşte, gerileyen petrol ve gaz fiyatları ile ABD'de bulunan rafinerisindeki kesintiler etkili oldu.

BP Üst Yöneticisi Murray Auchincloss, sonuçlara ilişkin değerlendirmesinde, şirketin ilk çeyrekte güçlü performans gösterdiğini ve stratejisinde ilerleme kaydettiğini belirtti. Auchincloss, şirket bünyesinde sadeleşme çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirerek, dijital dönüşüm, tedarik zinciri verimliliği ve küresel yetenek merkezleri aracılığıyla 2026 sonuna kadar maliyetleri en az 2 milyar dolar azaltmayı planladıklarını ifade etti.