Advertisement

Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu, Davos gündemini Bloomberg HT'ye değerlendirdi.

Bugün gerçekleşen panelde su verimliliği üzerinde durduğunu söyleyen Çakıroğlu, iklim değişikliğinin en kritik sonuçlarından birinin su krizi olduğunu belirtti.

Çakıroğlu, küresel olarak su kaynaklarının yüzde 70’inin tarım alanında kullanıldığını belirttiği konuşmasında, bu oranın Türkiye’de yüzde 77 olduğunu söyledi.

Koç dijital işbirliğiyle entek hidroloji tahmin modelini geliştirdiklerini belirten Çakıroğlu, “Buradaki amaç aynı miktarda suyla daha fazla elektrik üretmek. Bu yapay zeka modeli 56 değişken veriyi kullanıyor. Geçmişe yönelik 25 yıllık veri kullanıldı. Bunun sonucunda da yüzde 90 gibi tahminleme başarısına ulaştık. Neticede aynı miktarda suyla daha fazla elektrik üretmeyi ve verimliliği artırmayı başardık. 1 metre su artışı elektrik üretim verimliliğini yüzde 1 artırıyor. Bizim amacımız bunu 2,5 metreye kadar çıkarmak.” dedi.

Projenin ikinci neticesinin havzaya suyu kontrollü bir şekilde verebilmek olduğunu söyleyen Çakıroğlu, sözlerine söyle devam etti:

“Türk traktör uygulaması ile sulama-ilaçlamada tavsiye veriliyor. Bunu yaparken nem ve yağış durumunu canlı olarak takip etme imkanları var. Biz çok uzun süredir iklim değişikliğini önemli bir iş riski olarak tanımladık ve bu konuda da aktif yatırımlar yapıyoruz. Dijital teknolojileri ve inovasyonu düşük karbon ekonomisine geçiş için önemli araçlar olarak görüyoruz. Bu yetkinlikler sayesinde müşterilerimiz için yeni ürünler tasarlıyoruz. Bu da bize rekabetçi avantaj getiriyor.”