Advertisement
HABERLER ABONE OL

Bloomberg'in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Pekin, ABD ile Hong Kong üzerinden devam eden gerilimi değerlendirirken, Çinli hükümet yetkilileri önde gelen devlet destekli tarımsal ürün şirketlerine ABD'den soya fasulyesinin de dahil olduğu bazı ürünlerin alımını durdurmalarını söyledi.

Konunun gizliliğinden dolayı isimlerinin gizli kalmasını tercih eden kaynaklar kamu iştirakleri Cofco ve Sinograin'in siparişlerini beklemeye aldıklarını söyledi. Aynı zamanda kaynaklardan biri Çinli alıcıların miktarları belli olmayan ölçüde domuz eti siparişlerini de iptal ettiklerini bildirdi.

Özel şirketlere ise alımlarını durdurmaları yönünde bir talimat verilmediği bildirildi.

Tarımsal ürün alımlarının durdurulması dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında zorlukla elde edilen birinci faz ticaret anlaşmasının şu an tehlike altında olduğu şeklinde yorumlanıyor. Geçtiğimiz ay Çin Başbakanı Li Keqiang Ocak ayında imzalanan anlaşmaya bağlılıklarını taahhüt etmişti, fakat o zamandan bu yana Pekin'in Hong Kong konusunda tutumunu katılaştırması ile taraflar arasındaki gerginlik arttı.