Advertisement

Çin'de Borsa için yeni önlemler Asya piyasalarında fiyatlamalara yön veren temel unsur oldu.

Ülkede yetkililer yatırımcıları dünyanın en kötü performans gösteren hisse senedi piyasalarından birine geri çekme çabaları kapsamında hisse senedi alım satımlarında damga vergisinde indirim ve büyük hissedarların hisse satışlarının sınırlandırılması gibi önlemleri uygulama kararı aldı.

Haberin ardından CSI 300 endeksi ilk işlemlerde yüzde 5,5'e kadar yükseldikten sonra gün ortasında kazançlarının yarısından fazlasını geri verdi. Bazı aracı kurum hisseleri, artan ticari faaliyetlere ilişkin iyimserlikle yüzde 10 sınırını aştı. Yuan yükselirken devlet tahvilleri düştü.

Yatırımcılar, yetkililerin son çabalarının piyasadaki düşüşü durdurmakta başarısız olmasının ardından daha güçlü adımlar atılmasını bekliyordu.

Pazar günü açıklanan önlemler arasında hisse senedi işlemlerinden alınan verginin 28 Ağustos itibariyle yüzde 0,1'den yüzde 0,05'e düşürülmesi yer alıyor.

Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu ayrıca hisse senedi fiyatları belirli seviyelerin altına düşen firmaların üst düzey hissedarlarının hisse satışlarını kısıtladı. Regülatör kuruluş kaldıraçlı işlemler için teminat oranlarını düşürdü ve "son piyasa koşullarını" gerekçe göstererek halka arzların hızını yavaşlatacağını söyledi.

Huatai Securities'in tahminlerine göre, bu değişikliklerin piyasaya yılda 750 milyar yuan (103 milyar dolar) yeni fon getirmesi bekleniyor.

China Evergrande Group, 17 aylık bir aranın ardından Hong Kong borsasında %87'ye varan düşüş yaşadı.

2017'de 50 milyar doları gören şirketin piyasa değeri son fiyatlamayla birlikte 586 milyon dolara geriledi.

Uzun bir borç yeniden yapılandırma sürecinden geçen şirket, Pazar günü Hong Kong borsasına yaptığı başvuruya göre, 30 Haziran'da sona eren altı aylık dönemde 33 milyar yuan zarar bildirdi.

Evergrande, Hong Kong'taki sermaye piyasaları mevzuatı kapsamındaki yükümlülüklerini karşıladığını söyledikten sonra borsada işlemlere devam etmek için başvuruda bulunmuştu.

Şirketin hisseleri en son 18 Mart 2022'de işlem görmüş ve şirket zirveden bu yana piyasa değerinin yüzde 95'inden fazlasını kaybetmişti.

Çin'in riski azaltmak ve evleri daha uygun fiyatlı hale getirmek için hızla büyüyen emlak sektörünü baskı altına alması, pek çok şirkete darbe vurmuştu.

Evergrande'nin en büyük ortağı Country Garden Holdings da temerrüdün eşiğine gelirken ilk yarı için de zarar açıklaması bekleniyor.