Advertisement

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD'nin Çin'i değiştirme "hüsnükuruntusundan" vazgeçmesi gerektiğini söyledi ve Amerika'da bazılarının ilişkileri yeni bir Soğuk Savaş'a itmekte olduğu uyarısında bulundu.

Wang Pazar günü Pekin'de gerçekleştirilen Ulusal Halk Kongresi oturumları sırasında düzenlediği yıllık basın toplantısında, "Çin'in ABD'yi ne değiştirme ne de ikame etme niyeti var. Çin'i değiştirmek de ABD'nin hüsnükuruntusu," dedi ve aynı zamanda, ABD'yi Kuzey Kore ile nükleer müzakereleri yavaşlattığı için eleştirdi ve Tayvan konusunda Çin'in "kırmızı çizgisini" aşmaması için uyardı.

ABD-Çin ilişkileri son birkaç ayda, Amerika'nın ilk Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs pandemisinden en çok etkilenen ülkelerden biri olması ile birlikte dramatik biçimde kötüleşti. Dünyanın en büyük iki ekonomisi, ticaretten insan haklarına, bir dizi konuda çatışıyor. Çin'in Hong Kong'da muhalifleri bastırmaya yönelik planları, ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında diğer bir anlaşmazlık noktasını oluşturdu.

Wang, "ABD'de bazı siyasi güçler Çin-ABD ilişkileri konusunda düşmanca tutum takınıyor ve bu durum ilişkileri 'yeni Soğuk Savaş' olarak adlandırılan durumun eşiğine getiriyor" dedi ve "Bu tehlikeli ve küresel barışı tehlikeye sokacak" şeklinde konuştu.

Wang, ABD Dışişleri Bakanı Michael Pompeo'nun geçen hafta geleneği bozarak Tayvan'ın Başkanı Tsai Ing-wen'i ikinci görev dönemine başlamasından dolayı kutlamasının ardından, ABD'yi "Çin'in kırmızı çizgisini zorlamaması" uyarısında bulundu. Pekin Tayvan'ı kendi bölgelerinden biri olarak kabul ediyor.