Advertisement

Çin ekonomisi Ekim ayında, perakende satışlar ve sanayi üretiminin tahminlerin üzerinde gerçekleşmesi ile birlikte beklenenden daha iyi performans gösterdi ve emlak sektöründeki gerilemenin yayılmakta olduğu yolundaki endişeleri azalttı.

Ulusal İstatistik Ofisi’nin açıkladığı verilere göre, sanayi üretimi Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,5 arttı. Bu artış, Eylül ayındaki performansın ve ekonomistlerin beklentilerin daha üzerinde gerçekleşti.

Perakende satışlardaki artış yüzde 4,9’a hızlandı ve Bloomberg’in ekonomistlere dayandırdığı anketteki tahmin olan yüzde 3,7’nin üzerine çıktı.

Sabit sermaye yatırımlarındaki artış yılın ilk 10 aylık döneminde yüzde 6,1’e yavaşladı. Beklenti bu verinin yüzde 6,2 artış göstermesi yönündeydi. İşsizlik oranı ise yüzde 4,9 seviyesinde kaldı.

Konut fiyatları düştü

Beklenenden daha iyi çıkan veriler, ekonomideki ivmenin yılın ikinci yarısında hem talep hem de arzın baskı altında kalması ile birlikte zayıflamasının ardından rahatlatıcı bir unsur olarak değerlendiriliyor. Pekin yönetiminin emlak piyasasına getirdiği kısıtlamalar, ekonominin yüzde 25’ini kapsayan sektöre kredi akışını yavaşlatırken, enerji darlıkları fabrikalarda üretimin azaltmasına yol açtı.

Ulusal İstatistik Ofisi, yaptığı açıklamada, “Ulusal ekonomi genel olarak istikrarlı ve toparlanma trendini sürdürüyor. Ancak uluslararası ortamın halen birçok istikrarsız ve belirsiz faktörlerden dolayı karmaşık ve zorlu olduğunun farkında olmalıyız” dedi.

Kurumun açıkladığı diğer bir veriye göre, konut fiyatları Ekim ayında önceki aya göre yüzde 0,25 düştü. Bu gerileme, Eylül ayındaki düşüşün oldukça üzerinde.