Advertisement

Çin’in devlet tahvilleri, Pekin’in son üç günde piyasaya iki kez likidite enjekte etmesi ve küresel tahvillerin azalan faiz artırımı beklentilerinden dolayı ralli yapmasının ardından Temmuz ayından bu yana en büyük haftalık rallisine hazırlanıyor.

Çin’in 10 yıl vadeli ülke tahvillerinin faizi 3 baz puan düşerek yüzde 2,89’a geriledi ve bu haftaki düşüşünü sekiz baz puana genişletti. Bu hareket, Çin Merkez Bankası’nın (PBOC), bu hafta daha önce piyasaya 50 milyar yuan (8 milyar dolar) verdikten sonra Cuma günü bu kısa vadeli enjeksiyonunu 100 milyar yuana (16 milyar dolar) yükseltmesinin ardından ardından geldi.

Tahvillerdeki ralli, Çin’de emlak sektöründeki yavaşlama ve artan enerji maliyetlerinin ülke ekonomisi üzerinde baskı oluşturması ile birlikte, Çin Merkez Bankası’nın da enflasyonu durdurmak yerine büyümeye öncelik veren küresel muadillerine katılacağı beklentisinden destek buluyor.

Küresel tahviller Perşembe günü, Fed ve Avustralya Merkez Bankası’nın bu hafta faiz artırımlarında sabırlı olunacağını işaret etmesinin ardından İngiltere Merkez Bankası’nın sürpriz bir şekilde faiz değiştirmeyerek piyasaları şaşırtması ile rallisini sürdürdü.