Advertisement

Yatırımcıların endişeleri, gayrimenkul sektöründe dolar cinsi tahvillere gelen satış dalgasının yüksek kaliteli şirketlerin tahvillerine yönelmesi ile birlikte, Çin’in daha güçlü emlak şirketlerine dönüyor.

Çin’in satışlar bazında en büyük emlak şirketi Country Garden Holdings Co.’nun dolar cinsinden bir tahvili, geçen hafta rekor 10,3 sentlik bir düşüş göstermesinin ardından Pazartesi sabahı 2 sent kayıpla 77,4 sent seviyesine indi.

Ülkenin ikinci en büyük emlak şirketi China Vanke Co. da değer kaybetti. Şirketin bir biriminin dolar cinsinden bir tahvili geçen hafta 3,2 sent ile Mart 2020’den beri en büyük düşüşünü gerçekleştirdikten sonra 96,2 sente geriledi.

Evergrande'nin yayılması endişesi artıyor

Çin’in emlak sektöründeki aşırı borçlanmaya yönelik önlemleri ve Asya’nın en büyük yatırım yapılabilir not altı tahvil ihraç eden şirketi China Evergrande Group’un içinde bulunduğu borç krizi, yatırımcıların son günlere kadar neredeyse tamamen düşük kredi notuna sahip şirketlere odaklanmasına neden oluyordu.

Ancak sektördeki olumsuzlukların ekonomi üzerinde de etkili olabileceğine ilişkin endişeler ile birlikte, baskı ülkenin en büyük gayrimenkul şirketlerine yayılıyor.

Lombard Odier’in Asya kredi müdürü Dhiraj Bajaj, geçen hafta yaptığı değerlendirmede, emlak sektöründe sistemik temerrüt serisi riski olduğunu söyledi.

Borçların ödenememesi şimdiye dek sadece finans piyasalarının geneli için fazla bir risk içermeyen küçük firmalar ile sınırlı kaldı. Ancak Çin’in emlak geliştirme şirketleri arasında üçüncü en büyük dolar cinsinden borçlanıcı şirket olan Kaisa Group Holdings Ltd.’nin üzerinde artan baskıya ilişkin korkular, Evergrande ile başlayan kredi daralmasının kontrol altına alınmasının daha zor hale gelmekte olduğu endişelerini tekrar tetikledi.