Advertisement

Morgan Stanley ve Citigroup Inc., koronavirüs salgınının geniş çaplı etkisine karşı istihdamı koruma taahhüdünde bulunan Avrupalı bankaların arasına katıldı.

Konu hakkında bilgi sahibi kaynaklara göre Citigroup, işten çıkarma planlarını askıya alacak.

Morgan Stanley CEO'su James Gorman çalışanlara yönelik Perşembe günkü bir duyuruda bankanın bu yıl iş gücünü azaltmayacağını belirtti. New York merkezli bankalar, piyasaları olumsuz etkileyen pandemi sektör çapında sert zarar beklentilerini artırırken çalışanlarına güvence vermeyi hedefliyor.

Gorman, duyurusunda "Bazılarınızın işlerinizden dolayı endişeli olduğuna eminim. Uzun vadede gelişmelerin ne olacağını bilmemekle birlikte, Morgan Stanley'nin iş gücünde 2020'de bir azalma olmayacağını taahhüt etmek isterim. Performansla ya da iş ahlakıyla ilgili olanlar hariç, işleriniz güvende. " dedi.

ABD bankaları arasında en fazla iş gücüne sahip bankalardan diğer biri Wells Fargo & Co. da işten çıkarmaları durdurdu.

San Francisco merkezli bankanın sözcüsü Beth Richek, "Yeni işten çıkarma süreçlerini durdurduk. Bu belirsiz durum süresince değerledirmeye devam edeceğiz." dedi.

HSBC Holdings Plc 35 bin civarındaki personel kesintilerini askıya aldı. Lloyds Banking Group Plc, 780 pozisyon azaltma planını durdurdu. Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank AG Perşembe günkü açıklamasında yeniden yapılandırma kapsamında 2022'nin sonuna kadar planlanan 18 bin kişilik işten çıkarma hedefini durduğunu belirtti.

Credit Suisse AG CEO'su Thomas Gottstein, İsviçreli bankanın virüs nedeniyle hiçbir işten çıkarma açıklamayacağını söyledi.