Advertisement
HABERLER ABONE OL

Alacak sigortalarında devlet destekli alacak sigortalarının da devreye girmesiyle bilincin daha da arttığını belirten Coface Genel Müdürü Ali Gençtürk, alacak sigortalarında büyümenin devam edeceğini ifade etti.

Bloomberg HT'de yayınlanan Sigorta Gündemi programına katılarak değerlendirmelerde bulunan Gençtürk, alacak sigortalarının 2012 yılından itibaren büyüdüğünü dile getirerek, bu yılın ilk yarısındaki büyümenin yüzde 61 olduğunu söyledi.

"Fiyatlarda artış olmadı"

Alacak sigortalarındaki büyümeye dikkat çeken Gençtürk, "Devlet destekli alacak sigortasının da devreye girmesiyle bilinç daha da arttı. Tabana yayıldı. Ciroları daha düşük şirketler de kullanmaya başladı. Ve bu da şirketlerin büyümesine katkı yaptı." ifadelerini kullandı.

Prim tarafından bakıldığında tablonun nasıl göründüğüne ilişkin de bilgi veren Gençtürk, maliyet artışları çok olmadığı için fiyatlarda da artış olmadığına dikkat çekerek, "2020 pandemi ile biraz artış olmuştu ama devlet desteklerinin hem Avrupa hem de ABD'de artması ile hasarlar kontrollü arttı. Sağlık ve kaskoda hasarlarındaki maliyetlerde enflasyoniste baskı ile çok yüksek görünüyor ama bizde durum böyle olmadı." diye konuştu.

Alacak sigortası maliyetlerinin hem ihracat hem de alacak sigortası için makul düzeyde olduğunu dile getiren Gençtürk, ilk altı ayda yüzde 61 büyüme öngördüklerini ifade etti.

En çok hasar alınan sektörleri tekstil ve deri konfeksiyon, tarım, kimyasalar ve inşaat yan sektörü olarak sıralayan Gençtürk, son birkaç yıldır inşaat yan ürünleri ve enerjide sıkıntı yaşandığını dile getirdi.

Programda yer verilen küresel gelişmeler arasında Hindistan'da sektörün öngördüğü büyüme dikkatçekti.

Hindistan'da yüzde 10'luk büyüme

Global Data'daki analistlere göre, Hindistan'ın hayat sigortası sektörünün artan farkındalık ve olumlu düzenleyici ortam sayesinde 2026'ya kadar yüzde 10,3'lük yıllık bileşik büyüme oranı ile 150,6 milyar dolara ulaşacak.

Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu (ANZ), Avustralyalı Sigorta Şirketi Suncorp'un banka operasyonlarını 3,3 milyar dolara satın alıyor.

Güney Kore'nin en büyük genel sigorta şirketleri Samsung Fire & Marine Insurance (Samsung FMI) ve Hyundai Marine & Fire Insurance (Hyundai MFI), kömür için mevcut sigorta sözleşmesini aşamalı olarak kaldırmayı planlamadıklarını açıkladı.

Öte yandan sigorta ve reasürans brokeri Aon'dan elde edilen veriler, küresel olarak, doğal afet olaylarından kaynaklanan sigortalı kayıpların 2022'nin ilk yarısında 39 milyar dolar olduğunu ve bu da 21. yüzyıl ortalamasının yaklaşık yüzde 18 üzerinde olduğunu tespit etti.