Advertisement
HABERLER ABONE OL

Halka arza hazırlanan DAP Gayrimenkul Geliştirme için Borsada işlem görmeye başlamasından itibaren 30 gün boyunca fiyat istikrarı sağlayacak bir fon oluşturulacak.

DAP Gayrimenkul Geliştirme, Garanti BBVA Yatırım’ın liderliğinde 15-16-17-18 Şubat 2022 tarihlerinde halka açılıyor. Hisse başı 18,50 TL’den satışa sunulacak DAP Gayrimenkul Geliştirme’nin sabit fiyatla talep toplama yöntemiyle gerçekleştirilecek halka arzına 33 aracı kurum aracılık edecek.

Şirketin halka arzında, halka açıklık oranı yüzde 15,01 olurken, hisselerin satış fiyatı 18,50 TL olarak belirlendi.

Şirket için halka arzdan sonraki 180 gün boyunca sermaye artırımı yapmama ve yeni pay satmama taahhüdünde bulunulurken, ayrıca payların borsada işlem görmeye başlamasından itibaren 30 gün boyunca da Garanti BBVA Yatırım tarafından gerçekleştirilecek fiyat istikrarı işlemleri için 300 milyon TL’lik fon oluşturulması planlanıyor. Oluşturulması planlanan bu fon, halka arzın yüzde 54’üne denk geliyor.

Sabit fiyatla talep toplama yöntemiyle yapılacak halka arzda, halka açılan pay 30,02 milyon adet nominal pay olarak belirlendi.

Yüzde 27,2'lik iskonto

DAP Gayrimenkul Geliştirme’nin tamamen markalı konut geliştiriciliğine odaklı bir şirket olduğunun altını çizen DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, DAP Gayrimenkul Geliştirme’nin hali hazırda geniş bir portföye sahip olduğunu aktararak şöyle devam etti: “Bugün Türkiye’de kentleşme oranındaki yükseliş eğilimi, nitelikli konut ihtiyacı, nüfus artışı, evlilikler, boşanmalar ve tek başına yaşamayı tercih eden bireyler nedeniyle her yıl 700 bin konuta ihtiyaç oluyor. Bugün portföyümüzde İstanbul Altunizade’deki Validebağ Konakları, Çekmeköy’deki Ormanköy, Nişantaşı’daki Nişantaşı Koru ve önümüzdeki günlerde lansmanını yapacağımız Levent projesi yer alıyor. Levent’ten sonra farklı bölgelerde de projelerimiz olacak. Fırsatları değerlendiriyoruz. Değerlendirmeye de devam edeceğiz. Bizler de bu noktada, şirketimizin yüzde 15’ini, yüzde 27,2 gibi bir cazip bir iskonto oranıyla halka arz ediyoruz. Yatırımcıları, hem konut alırken hem de hisse senedine yatırım yaparken bu kazanca ortak olmaya davet ediyoruz. Çünkü bugün DAP Gayrimenkul’e ortak olanlar, başta Levent projesi olmak üzere bundan sonra hayata geçireceğimiz tüm projelere de ortak olmuş olacaklar” dedi.

Şirket sermayesi 200 milyon lira olan halka arzda tahsisata grupları da; yüzde 50 yurt içi bireysel, yüzde 40 yurt için kurumsal ve yüzde 10 yurt dışı kurumsal olarak belirlendi.

Yılın ilk halka arzından sonuçlar belli oldu.

Panelsan Çatı Cephe Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. paylarının halka arzında 214,2 milyon TL'lik büyüklüğe ulaşıldı.

Halka arz konsorsiyum lideri Gedik Yatırım'dan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada 9-10-11 Şubat 2022 tarihlerindeki talep toplama işlemleri gerçekleşen Panelsan halka arzında ek satışla birlikte toplam 21 milyon TL nominal değerli payların yatırımcılara dağıtımı gerçekleşti.

Panelsan'nın halka arzında 42 bin 25 yurt içi bireysel yatırımcıya, 92 adet yurt içi kurumsal yatırımcıya ve 5 adet yurt dışı kurumsal yatırımcıya olmak üzere toplamda 42 bin 122 yatırımcıya dağıtım gerçekleştirilmiştir.

8 kat talep geldi

Açıklamaya göre Panelsan paylarının halka arzında ek satış dahil yurt içi bireysel yatırımcı kategorisinde tahsisatın 11,47 katı, yurt içi kurumsal yatırımcı kategorisinde tahsisatın 4,89 katı, yurt dışı kurumsal yatırımcı kategorisinde ise tahsisatın 2,86 katı olmak üzere toplam halka arz büyüklüğünün yaklaşık 8 katı talep toplandı.

Dağıtıma esas tahsisat oranları ise yurt içi bireysel yatırımcılar için yüzde 50, yurt içi kurumsal yatırımcılar için yüzde 40,83 ve yurt dışı kurumsal yatırımcılar için ise yüzde 9,17 olarak gerçekleşti.