Advertisement

Dijimedya Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Ortan Bloomberg HT'deki Üst Düzey programında Arzu Maliki'nin sorularını yanıtladı..

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koronavirüs salgını ardından açıkladığı paketi değerlendirelim, turizm sektörü için de birçok karar alındı? Yeterli buluyor musunuz bu kararları?

Ortan: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları iş dünyasına bir nefes aldırdı, tabi bunun turizm sektörüne nasıl yansıması olacak bilemiyorum ama ikinci bir paketin de geleceği beklentisi var. Şimdi artık herkes evlerine kapandı. Dünya globalleşmişken insanlar lokal ülkelerinin sınırlarının içine girdi. Dolayısıyla bu çok ciddi bir travma. Tabi ki bu bir resesyon yaratacak.
Türk Hava Yolları da çok önemli bir uluslararası markamız, sonuçta ülkemize turist taşıyor. Devletimizin onun arkasında
durması lazım aynen turizm sektörünün arkasında duracağı gibi.


Finans sektörünün anlayışlı olması lazım, ödemeler gecikecek ciddi anlamda, otel yatırımcıları çok zor durumdalar. Bazı oyuncular piyasadan elenecek ve taşlar tekrar yerine oturacak. Çalışanlarımızı korumamız lazım ve müşterilerimize anlayış göstermemiz lazım.

İptaller muhakkak zorunlu oluyordur ama burada geri ödeme mi yapılması lazım, rezervasyonun ertelenmesi mi lazım?

Ortan: Turizmde iptal yerine ertelemeye gidiliyor genelde, aslında burada herşeyi devletten beklemek de olmaz. Turizm sektörünün biraz yaratıcı olması lazım, yeni fikirler üretmesi lazım, biraz cesur olması lazım. Gerekirse bu sene az kazanayım
veya hiç kazanmayayım, müşterimi kaybetmeyim demesi lazım. Kampanyalar yapılması lazım, iptal etmeyelim de bu rezervasyonu yaza alalım gibi..

Siz Turizm sektörünün dijitalleşmesinde de büyük rol oynuyorsunuz, "Disconti" kart uygulamanızdan bahsedelim?

Ortan: Dünya değişiyor ve yani kurallar yazılacak. İnsanlar artık birbirlerine daha mesafeli olacaklar. Disconti uygulaması direk turistlere olan bir uygulama, turist harcamalarını destekleyecek. Ben bu fikri Eren Holding'e de götürdüm ve onlar da ortak oldular. Ve biz bunu yurtdışına da tanıtacağız, Eren Holding'in olduğu bütün yurtdışı pazarlara gideceğiz. Biz bu kart ile turist başına 100 Dolar daha fazla harcatmayı hedefliyoruz.


Biz 2023 hedeflerine hem turist harcamaları, hem de kendi satış cirolarımızla yaklaşık 350 milyon dolar ek bir gelir ve Döviz getirmeyi hedefliyoruz.  Biz bu kart uygulamasını 15 Nisan'da çıkarmayı planlarken şimdi haftalık haftalık erteliyoruz. Şimdilik hedefimiz Haziran.