Advertisement

ABD’nin aralarında Amazon ve Facebook’un da olduğu en büyük internet tabanlı şirketlerini temsil eden lobi grupları, ülke yönetimini, Türkiye’nin dahil olduğu bazı ülkelerin uyguladığı dijital hizmet vergisinin kaldırılması için müzakerelerde bulunmaya çağırdı.

Bilgisayar ve İletişim Endüstrisi Birliği (CCIA) avukatı Rachael Stelly, ABD Ticaret Temsilciliği’ne (USTR) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Avusturya, Hindistan, İtalya, İspanya, Türkiye ve İngiltere’nin uyguladığı vergilerin Amerikan şirketlerine maliyetinin 3,1 milyar dolar olduğunu söyledi.

ABD Ticaret Temsilciliği, bu hafta planlanan bir dizi görüşme neticesinde söz konusu ülkere yönelik, 1974 tarihli Ticaret Yasası’nın 301. bölümü uyarınca yıllık 1 milyar dolara ulaşabilecek karşı tarife uygulama kararı alabilir. Buna göre ABD’ye gelen İtalyan kravatlarından İspanyol ayakkabılarına, Türk halılarından İngiliz güzellik malzemelerine çok sayıda ürün yıllık yüzde 25’e ulaşan bir tarife ile karşı karşıya kalabilir.

Ulusal vergi yerine OECD formülü isteniyor

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkiları (OECD) 2015 yılından bu yana, iş yaptıkları pazarda fiziksel varlığı çok az olan veya hiç olmayan şirketlerin nasıl vergilendirileceğine dair küresel bir anlaşmaya aracılık etmeye çalışıyor ve bunu bu yılın ortasında yapmayı hedefliyor. Ancak müzakerelerin yavaş ilerlemesinden bıkan ülkeler, 2019’da kendi tek taraflı önlemlerini açıklamaya başladı.

Stelly, CCIA’nın ABD Ticaret Temsilciliği’ne, “bu ülkeleri caydırmak için elindeki araçları kullanma ve diğer ülkelere güçlü bir mesaj gönderme” çağrısında bulunduğunu belirtti.

“Tarifeler yalnızca belli şartlar altında, hedefli olarak ve ticaret partnerinin davranışını değiştirmeye yönelik olarak açık bir strateji altında kullanılmalı.” diyen Stelly, bununla birlikte, “ticari çatışmaları ortaya çıkarabilecek ayrımcı ulusal dijital vergiler yerine, bir OECD çözümünün ileriye dönük en iyi çözüm olmaya devam ettiğini” söyledi.

Şirketler her bir devlet için ayrı vergi mevzuatından şikayetçiler

Sektör temsilcileri, vergilerin büyük bir idari yük oluşturduğunu söylüyor çünkü şirketlerin her ulusal vergi için ayrı uyum önlemleri oluşturması gerekiyor ve teknoloji grupları, bu yönde vergi uygulamalarının artmasından endişe duyuyor.

Sektör şirketlerini temsil eden bir başka kurum olan Internet Birliği’nin ticaret politikası direktörü Jordan Haas, ABD hükümetinin Brezilya, Kanada ve Vietnam gibi kendi dijital vergilerini uygulamayı düşünen ülkelerle temasa geçmesi gerektiğini söyledi.

Görüşmelerde ithalatçıları ve internet üzerinden satış yapmayan perakendecileri temsil eden gruplar ise, tarifelerin bedelinin Amerikan tüketicileri tarafından ödeneceğini belirterek, bu çağrıya karşı çıktılar. Target Corp. ve Best Buy Co.’nun üye olduğu Perakende Endüstrisi Liderleri Birliği’nden Blake Harden, tarifelerin, bu ülkeleri dijital vergi uygulamasından vazgeçirmeyeceğini öngördü. Harden, ABD’nin Çin ile ticaret savaşına işaret ederek, tarifelerin, ülkelerin davranışlarını değiştirmede etkisiz kaldığını savundu.