Advertisement
FİNANSAL TEKNOLOJİ ABONE OL

HANDE BERKTAN

Bloomberg HT’de Gündem Teknoloji programına konuk olan Denizbank iştiraki Neohub Genel Müdürü Gürhan Çam, pandemi öncesi dijitalleşme sürecine başlayan bankacılık sektörünün, pandemiden olumsuz etkilenmediğini, bilakis pandemi döneminde aktif müşteri sayısının katlandığını söyledi. Çam, “Türk bankacılık sektörü pandemi öncesinde örnek bir sektördü. Dolayısıyla, pandeminin gelişi paniğe sürüklemedi. Pandemi döneminde 2 günde uzaktan çalışma ve uzaktan hizmet vermeye başladık.” dedi.

Çam, dijitalleşme süreci hakkında sözlerine şöyle devam etti:
“Sadece uzaktan müşteri edinimi regülasyonu hazır değildi. O da geçen Mayıs ayında çözüldü. Mobil ve web uygulamaları üzerinden müşterilerimiz bankaya gelmeden bankacılık işlemlerini yapar hale geldi. Türk bankacılık sektörü Facebook da ilk şubeyi açan sektördü. Pandemi döneminde, aktif müşteri sayımız katlandı. Pandemi, alışkanlıkları değiştirme noktasında çok yardımcı oldu.

1 Mayıs’da Dijital Müşteri Edinimi Yönetmeliği’nin gelmesiyle birlikte müşterilerin fiziksel olarak bankaya gelmelerine gerek kalmadı. Artık servis modeli bankacılık başlıyor ki, burada hiçbir şubesi olmayan bankalar olacak. Bu modelle, ülkenin ihracat gelirlerine katkı sağlayacağız.”

İstihdam anlamında özellikle yerli yazılım geliştiricilerdeki beyin göçüne dikkat çeken Çam, “İnovasyon Hızlandırma Merkezi’mizde start-up’lara destek oluyoruz. Akıllı para sunuyoruz. Akıllı para, nakit paraya ilaveten network gücünü sunmak.Onların işlerine katkı sağlayacak işbirliklerini sağlayacak hamleleri hedefliyoruz. İlk önceliğimiz, yerli teknolojilerle yeni modelleri oluşturup bunları ihracat ediyor olmak.” dedi.

Dijitalleşmenin yeni iş talebi oluşturması bekleniyor

Dijitalleşme insan kaynağının geleceği için tehdit oluşturur mu? sorusunu cevaplayan Çam, “Dijitalleşmenin riskten ziyade verimliliği artırıcı etkisi oldu. Dijitalleşmeyle insan kaynağına ihtiyacımız artacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kripto paralarla çalışması var. Bu bankacılık tarafına da dokunacak. Dolayısıyla, yeni iş talebi oluşturması bekleniyor.” dedi.