Advertisement

Dolar göstergesi Nisan ayından bu yana en güçlü haftalık kazancına yöneldi. ABD'de yeni bir mali teşvik paketine ilişkin belirsizlik ve Avrupa'da artan virüs enfeksiyonlarıyla ilgili endişeler güvenli varlık talebini destekliyor.

Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları traderların kısa pozisyonlarını azaltmasıyla Cuma günkü işlemlerde yükseldi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) bu hafta yüzde 1.70 yükseldi. Gösterge endeks, yatırımcılar Demokratların Temsilciler Meclisi'nde teklif ettiği 2.4 trilyon dolarlık teşvik paketine ilişkin beklentileri değerlendirirken, Cuma günü fazla değişmedi. Bu rakam, Senato'daki Cumhuriyetçiler'in kabul edeceklerini belirttiklerin rakamın çok üzerinde.

Singapur'da CMC Markets Plc piyasa analisti Kelvin Wong, "Teşviklerin çok ihtiyaç duyulan ikinci turu günbegün daha sönük bir hal alırken ABD Kongresi'ndeki kördüğüme bağlı olarak aşırı kısa dolar pozisyonlarının çözülmesi söz konusu. Güvenli varlıklara kaçış oldu ve ABD Doları bundan faydalanma eğiliminde." dedi.

G - 10 paralarının çoğu sınırlı bir aralıkta işlem gördü. ABD'de işlem gören 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 0.67'de fazla değişmedi. Avustralya Doları/ABD Doları paritesi yüzde 0.3 yükselişle 0.7068 seviyesinden işlem gördü.