Advertisement

Dolar, ABD'de mali teşvike ilişkin olası bir uzlaşma ihtimalinin artması ve ABD Başkanı Donald Trump'ın hastaneden taburcu olmasının ardından güvenli varlık talebinin azalmasıyla G - 10 paralarının çoğu karşısında geriledi.

Avustralya Doları, merkez bankasının beklendiği üzere politika değişiklikliğine gitmemesi sonrasında kazancını korudu.

ABD Hazine tahvillerinin faizleri Pazartesi günkü yükselişin ardından geri çekildi. Traderlar, bu hafta Fed Başkanı Jerome Powell'ın konuşmasını ve Fed'in son toplantısına ilişkin tutanakları bekliyor.

Tokyo'da Sumimoto Mitsui DS Asset Management Co. kıdemli stratejisti Masahiro Ichikawa, "Başkan Trump'ın iyileşmesi ve teşvik bütçesine ilişkin umutlar risk iştahını destekleyerek doları düşürüyor." şeklinde görüş bildirdi. Ancak hem Trump'ın sağlığı hem de bütçe görüşmeleriyle ilgili olarak temkinli olunması gerektiğini belirten Ichikawa, "Yine de biz çok iyimser olamayız." dedi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi Pazartesi günü 21 Eylül'den beri en düşük seviyeye gerilemesinin ardından fazla değişmedi. ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 1 baz puan azalarak yüzde 0.77 oldu.

Avustralya Doları/ABD Doları paritesi yüzde 0.4 tırmanmasının ardından yüzde 0.1 yükselişle 0.7186 seviyesinden işlem gördü.

Avustralya Merkez Bankası (RBA) nakit faizini ve 3 yıllık tahvil faizi hedefini sabit bıraktı. Banka, istihdam koşullarının geçen birkaç ayda biraz iyileşme gösterdiğini ve işsizlik oranının muhtemelen beklenenden daha düşük bir seviyede zirve yapacağını belirtti.

Hong Kong'da RBC Capital Markets Asya Döviz strateji biriminin yöneticisi Alvin T. Tan, "Avustralya Doları RBA'dan biraz pozitif gelen haberlerin etkisiyle yükseldi. Bundan önce Kasım ayı için faiz indirimi spekülasyonu vardı. Ayrıca makro tablo giderek daha risk pozitif oluyor." dedi.