Advertisement

Yatırımcıların, ABD Başkanı Donald Trump'ın Pazartesi günü hastaneden taburcu olabileceği yönündeki haberlerin etkisiyle riskli varlıklara geri dönmesinin ardından yen, önemli piyasa paralarının tamamı karşısında düştü.

Dolar/yen paritesi yüzde 0.3 yükselişle 105.58 seviyesinden işlem gördü. Asya'da bulunan bir tradera göre kaldıraçlı hesaplar sınırlı ölçüde pozisyon azalttı.

Trump'ın sağlık ekibinin iyimser değerlendirmesine karşın doktorlardan gelen çelişkili beyanlar nedeniyle görünüm belirsiz. Ham petrolün yükselmesiyle birlikte Norveç Kronu değer kazandı.

Sydney'de National Australia Bank Ltd. Döviz strateji biriminin yöneticisi Ray Attrill, "Paralardaki hareketler daha pozitif bir risk havasını yansıtıyor. Trump'ın bugün hastaneden çıkış yapabileceğine ilişkin haberler, seçimin zamanında yapılamayabileceği düşüncelerini ve bunların neden olduğu belirsizliği ortadan kaldırdığı için risk açısından pozitif." dedi.

Avustralya Doları/ABD Doları yüzde 0.3 yükselişle 0.7182'den işlem gördü. Avustralya Doları/Japon Yeni paritesi yüzde 0.5 yükselerek 75.82 oldu. Avustralya Doları, Başbakan Scott Morrison'un hükümetin7.5 milyar AUD altyapı fonlamasını öne çekerek bu yılın bütçesine ekleyeceğini belirtmesinin ardından destek buldu.

Dolar/Norveç Kronu yüzde 0.5 düşüşle 9.2660 seviyesinden işlem gördü. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 düştü.

Singapur'da StoneX Group döviz traderı Mingze Wu, "Eğer Trump doktorlarının umduğu gibi bugün taburcu olursa, piyasanın toparlandığını görebiliriz. Trump, Kovid-19'un önemlini azaltmak için kendi hızlı iyileşmesini kullanabilir. Cumhuriyetçilerin öncülük ettiği şehir ve eyaletlerin daha agresif bir şekilde yeniden açıldığını görebiliriz." dedi.