Advertisement

Dolar/TL yeni haftaya risk iştahındaki düşüşle hızlı yükselişle girdi.

Kur yeni haftanın ilk işlem gününde yüzde 2'ye varan artışla 7,70'in üzerini test etti. Böylelikle 21 Aralık'tan bu yana dolar/TL kurunda ilk kez 7,70'in üzeri kaydedildi.

Euro/TL kurunda 9,15'in üzeri görülürken, sepet kur tarafında da günlük yükseliş yüzde 2'nin üzerinde gerçekleşti.

Küresel piyasalar tarafında S&P 500 vadelilerin artıdan eksiye geçtiği, bununla birlikte doların da değer kazandığı görüldü. Bloomberg dolar endeksinde günlük yükseliş yüzde 0,5'i buldu. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 1,60 seviyesindeki seyrini korudu.

Geçen hafta ABD tahvil getirilerindeki yaşanan yükselişin etkisiyle kur 7,58'in üzerini görerek Aralık 2020'den bu yana en yüksek seviyeye çıkmıştı.

Societe Generale analistleri tahvil getirilerinin gelişen piyasalar üzerindeki etkisini değerlendiren raporunda Türkiye'yi; Güney Afrika, Macaristan, Şili ve Kolombiya ile birlikte bu kapsamda en kırılgan ülkeler arasında saydı.

Risk priminde 2021 zirvesi

Türkiye'nin risk primi 341 baz puandan işlem görürken iki yıllık gösterge tahvil faizi de yüzde 16,01 seviyesinde. Risk priminde gelinen bu seviye 2021 yılının en yüksek seviyesi olarak kaydedildi.

Ağbal'dan yeni fiyat istikrarı mesajı

Kurda küresel piyasalardaki gelişmeler dolayısıyla yükseliş yaşanırken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal bankanın blog sayfasında yayımlanan yazısında fiyat istikrarı vurgusunu yineledi. Fiyat istikrarına ulaşma yolunda emin adımların süreceğini ifade eden Ağbal ortaya konan stratejinin de geçici olmadığını açıkladı. Fiyat istikrarının önkoşul olduğunu vurgulayan Ağbal kalıcı fiyat istikrarının Türk Lirası'nı hak ettiği değere kavuşturacağını belirtti.

Ağbal'ın yazısının ardından kurda bir gevşeme yaşansa da, tahvil getirilerinin yükselişi kurun yönünü yine yukarı çevirmesine neden oldu.

Bireylerde dolarizasyon eğilimi

TCMB'nin geçen hafta açıkladığı rakamlar parite etkisinden arındırılmış Döviz mevduatları verisine göre bireylerin döviz mevduatlarında düşüş olmadığını gösterdi.

26 Şubat haftasına ilişkin Döviz mevduatı verileri, bireylerin döviz mevduatlarında düşüş ivmesinin başlamadığına işaret etti.

TCMB verilerine göre bu hafta itibariyle yurtiçi yerleşiklerin toplam döviz mevduatları 2,1 milyar dolar geriledi ve 232,7 milyar olarak gerçekleşti. Manşet veride düşüşün neredeyse tamamının tüzel kişilerden geldiği görüldü.

Buna göre 26 Şubat haftası itibariyle manşet veride bireylerin döviz mevduatlarında 4 milyon dolarlık gerileme görülürken, tüzel kişilerin döviz mevduatlarında ise 2,05 milyar dolarlık düşüş görüldü.

TCMB'nin bir önceki haftadan itibaren döviz mevduatları verileri içerisinde yayınladığı parite etkisinden arındırılmış veriye bakıldığında ise gerçek kişilerin döviz mevduatlarının arttığı izlendi.

Bu verilere göre 26 Şubat haftası itibariyle gerçek kişilerin döviz mevduatları 81 milyon dolar arttı. Tüzel kişilerin döviz mevduatlarına parite etkisinden arındırılarak bakıldığında ise düşüşün 2,16 milyar dolar olduğu görüldü.