Advertisement

Dolar/TL yeni haftaya yükselişle başladı. Koronavirüs endişeleri Lira üzerinde baskı yapmaya devam ederken geçen hafta IMF'nin Türkiye ile yapıcı temaslarda olduklarını açıklaması kurun 6.62'ye çekilmesine neden olmuş ancak burada kalıcı olamayan kur yeniden yükselmişti. 

Geçen haftayı 6.7044'te tamamlayan dün akşam saatlerinde 6.7882'ye yükseldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından dün yapılan açıklamada swap limitlerinin daha da kısılarak yüzde 1'e indirildiği belirtildi. Kur bu sabah 6.70'e kadar geriledikten sonra yüzde 1'den fazla artışla 6.79'da seyrediyor.

İnfo Yatırım Analisti Yunus Şahin Bloomberg HT'ye BDDK'nın swap hamlesine dair "swap kanalları zaten son düzenlemeler nedeniyle etkin kullanılmıyordu bu nedenle Lira üzerindeki etkisinin sınırlı olacağını düşünüyoruz, Lira'da kırılganlığın diğer gelişen para birimlerine paralel olarak devamını bekliyoruz. 6.80 önemli bir direnç, bu seviye aşılabilir çünkü gelişen para birimleri üzerinde bir baskı var" değerlendirmesini yaptı. 

Bugün içeride cari işlemler dengesi ve sanayi üretimi açıklandı, yurt dışındaki bazı piyasalar tatil nedeniyle kapalı olacak. Koronavirüs salgınına dair gelişmeler piyasaların radarında olacak.