Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Duayen yatırımcı Charlie Munger, nükleer savaştan sonra Amerika için en büyük tehdidin enflasyon olduğunu söyledi. Daha önce hiç kripto para yatırımı yapmadığını belirten Munger, “Keşke bir an önce yasaklansa” dedi.

Çinlileri kripto paraları yasaklama konusunda takdir ettiğini belirten Munger, tüm gelişim sürecinin tiksindirici olduğunu ve medeniyetin çıkarına olmadığını söyledi.

Munger, Fed’in dijital para çıkarma planıyla ilgili, “Fed eğer para çıkarmak istiyorsa çıkarabilir. Bizim halihazırda dijital paramız var, adı da banka hesabı. Bankaların hepsi Fed’in sistemiyle entegre bir halde” dedi.

Enflasyonun ciddi bir tehlike oluşturduğunu vurgulayan Munger, tarihsel olarka bakıldığında çok fazla para basmanın çok büyük sıkıntılara neden olduğunun altını çizdi.

Munger, “Enflasyon çok önemli bir konu, hatta demokrasilerin ölüm sebebidir. Enflasyon büyük bir tehlike” dedikten sonra Roma İmparatorluğu’nun hiperenflasyon yüzünden çöktüğüne dikkat çekti.

Altın fiyatları, yatırımcıların Ukrayna’dan kaynaklanan belirsizliklere odaklanmasıyla yeniden yükselişe geçti. Gram altın da dolar kurunun dar bir fiyat aralığında seyretmesiyle küresel altın fiyatlarındaki yükselişi takip etti.

ABD'li yetkililer, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askerlerinin bazılarını geri çektiği yönündeki açıklamasının doğru olmadığını ve Moskova'nın sınıra ilave 7 bin asker daha gönderdiğini iddia etti.

Yetkili, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in diplomasiye açık olduğu yönündeki ifadelerinin aksine savaşa hazırlık yaptığını da savunarak, "Kamuoyu önünde görüşmeye açık olduklarını ve gerilimi düşürme iddialarını dile getiriyorlar, fakat aynı zamanda gizli olarak savaş için hazırlık yapıyorlar." dedi.

Ons altın fiyatı

Yatırımcıların Ukrayna’dan kaynaklanan jeopolitik gerginliklere ağırlık vermesiyle yükselişe geçen ons altın, salı günü 8 ayın en yüksek seviyesine 1.878 dolar civarına tırmanmıştı. Rusya’nın tansiyonu düşüren açıklamaları sonrasında yüzde 1’e yakın değer kaybeden ons altın, perşembe günü yeniden yükselerek 1.873 dolar seviyesinde bulunuyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın geçen hafta çoğunlukla 800 TL’nin sınırında işlem görürken cuma günü küresel altın fiyatlarındaki yükselişle 810 TL’ye kadar yükselmişti. Dolar kurundaki yatay seyirden dolayı küresel altın fiyatlarındaki hareketleri takip eden gram altın, perşembe günü 819 TL seviyesinde işlem görüyor.

SADİ KAYMAZ/BLOOMBERG HT ASYA TEMSİLCİSİ

Japonya’nın geçen ayki ihracat performansı küresel talepte bir miktar yavaşlamaya ve Omikron hasarına işaret etti.

Almanya ve Çin’le birlikte dünyanın kilit ihracat dinamoları arasında yer alan Japonya’da yıllık bazda ihracat büyüme hızı yüzde 17,5’ten 9,6’ye düştü. Özellikle otomotiv sektörünü etkileyen Omikron kısıtlamalarının yanı sıra, kilit yurtdışı pazarlardaki zayıflık da performans gerilemesinde rol oynadı. Bu çerçevede Çin’e ihracatta yüzde 5,4 daralma dikkat çekti.

Diğer taraftan yaklaşık 5 trilyon dolarlık hasılasıyla Japon ekonomisinin ithalat faturası emtia fiyatları nedeniyle kabarmaya devam etti. İthalat büyüme hızı ocak ayında yüzde 39,6’ya ulaştı, art arda 10’uncu ay çift haneli genişledi. Petrol ve gaz ithalatına ödenen tutarda yüzde 80’ine varan artış ithalat artışının temel nedeni.

Renminbinin yükselişi

Uluslararası ödemelerde Çin parasının kullanımı bu güne kadarki en yüksek düzeyine çıktı.

SWIFT verilerine göre Çin parası renminbi geçtiğimiz ay uluslararası ödemelerin yüzde 3.2’sine aracılık etti. Söz konusu oran henüz kasım ayında yüzde 2.14 düzeyindeydi, böylece iki ay içerisinde neredeyse yüzde 50 genişlemiş oldu.

Uluslararası fonların Çin devlet tahvillerine gösterdiği ilgi son üç ayda artmıştı. Analistler, Gazprom’un bazı satışlarında yuan cinsinden ödeme kabul etmesinin de etkili olduğunu düşünüyor.

Uluslararası ödemelerde en çok kullanılan para birimleri sırasıyla dolar, avro, pound, renminbi ve yen.

Maske zorunluluğunda gevşeme sinyalleriyle kozmetik hisseleri yükseliyor

Maske mecburiyetinin dünya çapında gevşeyeceğine yönelik işaretlerle Asya’da kozmetik hisseleri güne ralliyle başladı.

ABD’den Fransa’ya dek büyük ekonomilerin maske kurallarını gevşetmeye hazırlanması yüz bakım ve makyaj malzemesi üreticilerinin yüzünü güldürebilir. Nitekim kozmetik hisseleri bugün Asya seansının gözdeleri arasında.

Güney Kore’de Clio Cosmetics yüzde 18 kadar yükseliş görürken, Cosmax yüzde 10 sıçradı. Bu alanda önemli pay sahibi şirketlere sahip Japonya’da da ilgili hisseler yoğun talep görüyor.

Alüminyum üretiminde kısıtlamalar hafifliyor

Çinli alüminyum işletmeleri üzerindeki üretim kısıtlamaları hafifliyor.

Shanghai Metals Market’e göre Şubat ayında günlük üretim ortalaması bir öncekine göre yüzde 0.6 artışla 104 bin tona yaklaştı ve art arda iki aylık artışa işaret etti. Üretim ortalaması Ocak ayında bir öncekine göre yüzde 0.9 genişlemişti.

Sonbahar aylarında ağırlaşan elektrik arz yetersizliği sebebiyle Shanxi, Henan ve Guizhou gibi eyaletlerde işletmelerden üretim kısıntısı talep edilmişti. Söz konusu eyaletler ayda 3.2 milyon tonu bulan birincil alüminyum üretiminin büyük bölümünü gerçekleştiriyor.

Enerji krizi ve navlun gibi faktörlerin arzda yarattığı aşınmanın etkisiyle tırmanış trendinde bulunan alüminyum vadelilerindeki yükseliş Şanghay’da son 3 ayda yüzde 20’yi aşmış durumda.

Demir cevherinde gerileme

Demir cevheri fiyatları Asya’da bu sabah yeniden baş aşağı yol aldı, Singapur’da vadeli kontratlar bir ara yüzde 7’den fazla düşüşle 130 doların altından el değiştirdi.

Çinli yetkililerin Glencore ve Trafigura gibi emtia dünyasının önde gelen kuruluşlarını toplantıya davet etmesi satışlarda tetikleyici fonksiyon gördü. Dünya çeliğinin yarıdan fazlasını üreten Çin’de yetkililerin artan baskısı fiyatlarda büyük oynamalara yol açıyor.

Çin’de çelik işletmeleri her sene en az 1 milyar 300 milyon ton cevher kullanıyor.

Kahve fiyatları 10 yılın zirvesinde

Dünyada tüketici fiyatları endişeyle takip edilirken dün gece kahve çekirdeği vadelileri son 10 yılın en yüksek düzeyini gördü.

Arabica türü çekirdek vadelileri dün 2.54 dolara kadar yükselirken, Brezilya ve Kolombiya’ya ilişkin arz endişeleri sürüyor. Kuraklık veya aşırı yağışlar sebebiyle kahve çiftçilerini yıpratan hava koşulları küresel stokları da son 20 yılın en düşük miktarlarına düşürmüş durumda. Gübre fiyatlarının yüksekliği de önümüzdeki sezon için ilave problemler yaratabilir.

Diğer taraftan Robusta türü kahve üreticisi Vietnam’da yetiştiricilerin yüzü gülüyor. Kahve fiyatlarının yüksekliği sebebiyle Robusta kullanım payının artması bekleniyor.

Küresel piyasalarda Fed'in para politikası patikasına ilişkin fiyatlamalar öne çıkarken yurtiçi piyasalarda dikkatler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz kararına çevrildi.

Eylül ayında faiz indirim döngüsüne başlayan Merkez Bankası, Eylül’den Aralık ayına kadar 500 baz puan indirerek politika faizini yüzde 19 seviyesinden yüzde 14’e kadar çekmişti. Ocak ayında agresif gevşeme döngüsüne ara veren TCMB'nin bugün yapılacak toplantıda da politika faizini sabit bırakması bekleniyor.

Bloomberg HT'nin 20 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankette medyan beklenti politika faizinin değişmeyerek yüzde 14'te bırakılması yönünde.

Ankete göre yıl sonu faiz beklentisi de yüzde 14 seviyesinde. En düşük tahmin veren kurum TCMB’nin yıl sonuna kadar politika faizini yüzde 9’a indirmesini, en yüksek tahmini paylaşan kurum ise yıl sonunda politika faizinin yüzde 22 seviyesinde oluşmasını bekliyor.

Yabancı kurumlar da politika faizinde değişiklik beklemiyor

Deutsche Bank, yayımladığı bir araştırma raporunda Merkez Bankası’nın politika faizini Şubat ayındaki toplantıda sabit bırakacağını fakat piyasa koşullarının TCMB’yi ilk çeyreğin sonlarına doğru faiz artırımına zorlayacağını düşündüklerini belirtti.

Unicredit, politika faizinin yüzde 14 seviyesinde sabit tutulmasını beklediğini ve Merkez Bankası’nın bu yıl faizleri daha da indirmeyi deneyebileceğini söyledi.

Societe Generale de Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Londra ziyaretinde Türk lirasının istikrara kavuşmasına yaptığı vurgunun altını çizerek Merkez Bankası’nın politika faizini ve gelecek aylarda da bir faiz indirimi olmayacağını düşündüğünü dile getirdi.

Enflasyon yaklaşık 20 yılın zirvesine çıktı

Son gelen veriler enflasyonda yükseliş ivmesinin Ocak ayında da devam ettiğini göstermişti.

Ocak ayında tüketici fiyat endeksi önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 48,69 arttı.

Böylelikle enflasyonda Nisan 2002'den bu yana en yüksek seviye görüldü.

TÜİK verilerine göre Ocak'ta aylık enflasyon yüzde 11,10 oldu.

Ocak ayında üretici fiyatları da hızlandı. Verilere göre üretici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 93,53 arttı. Aylık bazda üretici fiyatlarındaki artış ise yüzde 10,45 olarak kaydedildi.

TÜİK'in açıkladığı verilere göre yıllık çekirdek enflasyon yüzde 39,45 oldu.