Advertisement

Eski New York Fed Başkanı Bill Dudley, Bloomberg için kaleme aldığı makalesinde, Fed'in ABD Başkanı Donald Trump'ın ticaret savaşını cesaretlendirmemesi gerektiğini kaydetti.

Dudley, Trump'ın Çin ile ticaret savaşının işletmeler ve tüketicilerin güvenini zedelediğini ve bunun da ekonomik görünümü kötüleştirdiğini kaydederek, bu üretilmiş geliyorum diyen felaketin Fed'i, ya teşvikleri artırarak hasarı azaltma ya da topa girmeme ikileminde bırakacağını belirtti.

Dudley, nihai hedef sağlıklı bir ekonomi ise Fed'in ikinci seçeneği tercih ederek topa girmemesi gerektiği uyarısında bulundu.

Dudley makalesinde, "Fed'in para politikası yapıcıları tipik olarak kendi kontrolleri dışında olanları veri olarak alır ve fiyat istikrarı ve maksimum istihdam hedefleri için ihtiyaç duyulan ayarlamaları yapar. Aksiyonlarının hükümet harcamaları ve ticaret politikası gibi diğer alanlardaki kararları nasıl etkileyeceği ile fazla ilgilenmezler. Fed, örneğin, Kongre'yi mali teşvik kararı almaya zorlamak için faiz indirimine gitmeyi ertelemez. Politik tartışmaların üzerinde kalmak merkez bankasının bağımsızlığını sürdürmesine yardımcı olur" dedi.

Dudley, yaygın inanışa göre, eğer Trump'ın Çin ile ticaret savaşı ABD ekonomik görünümüne zarar verirse, Fed'in buna para politikasında ayarlamaya giderek, mevcut durumda faiz indirerek tepki vermesi gerektiğini kaydetti ve "Ancak ya Fed'in genişlemesi Başkan'ı ticaret savaşını daha da genişletmeye cesaretlendirirse ve buna bağlı olarak resesyon riski artarsa?" sorusunu sordu.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın bu sorunun farkında olduğu konusunda işaretler verdiğini kaydeden Dudley, Powell'ın geçen hafta Jackson Hole'da, para politikasının "uluslararası ticaret için önceden hazırlanmış bir kural kitabı" sağlayamayacağını söylemesinin bu yönde bir uyarı olduğunu belirtti.

Dudley, makalesinde, Fed'in bu konuda daha da ileri gidebileceğini ve yetkililerin açık bir şekilde merkez bankasının ticaret politikası konusunda kötü seçimler yapmaya devam eden yönetimi kurtarmayacağını ve Trump'ın kendi kararlarının sonuçlarına katlanması gerektiğini açık bir dille söyleyebileceğini ifade etti.

Bu şekilde sert bir tutumun Fed ve ekonomiye üç şekilde faydalı olacağını söyleyen Dudley, bu faydaları şöyle sıraladı; birincisi, Trump yönetimi için maliyetleri artırarak ticaret savaşının daha da kızışmasını önleyebilir. İkincisi, yönetimin politikalarına mesafe koyarak Fed'in bağımsızlığını tekrar vurgular ve üçüncüsü Fed'in faizler zaten çok düşükken ilave faiz indirimlerine gitmekten kaçınarak çok ihtiyaç duyabileceği cephalesini korumasına yardımcı olur.