Advertisement

Dünya Bankası ile Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türk bankacılık sektöründeki sorunlu kredileri görüşmek üzere bir araya geliyor.

İki kurum ortaklığında düzenlenecek toplantı, bugün Borsa İstanbul binasında gerçekleşecek.

Uluslararası finans kuruluşları, bankalar, varlık yönetim şirketlerinin temsilcilerinin yer alacağı toplantıda sorunlu kredilerde uluslararası örnekler paylaşılacak.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Bülent Aksu, EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner ve Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Tano Koume'nin açılış konuşmalarının ardından düzenlenecek panelde, "Sorunlu Kredi Çözümlerinin Önündeki Engelleri Aşmak" konusu masaya yatırılacak.

Toplantıda IFC ve EBA gibi kurumların temsilcilerinin yanısıra Garanti Bankası Kurumsal Krediler ve Proje Finansmanı Direktörü Emre Hatem ile BBVA Başekonomisti Alvaro Ortiz konuşmacılar arasında yer alıyor.

Bankaların takipteki kredi oranı Nisan sonu itibariyle yüzde 4.1 seviyelerine ulaşırken, BDDK yıl sonunda sorunlu kredi oranının yüzde 6'ya kadar çıkabileceğini açıklamıştı. 2018 sonu itibariyle yakın izlemedeki kredilerin oranı yüzde 11 seviyesinde bulunuyor.

CEREN DİLEKÇİ/BLOOMBERG HT

Kapat