Advertisement
KRİPTO PARA ABONE OL

Dünya çapında yüz milyonlarca insan, ister Bitcoin ister alternatif para birimi olsun bir tür kripto varlığına sahip durumda.

Henley & Partners tarafından yayınlanan Kripto Varlık Raporu'na göre 425 milyon kişinin kripto kullandığı öngörülüyor.

Kripto artık popülaritesinin zirvesinde olduğu günlerdeki gibi hızla büyüyemiyor olabilir ancak oldukça yaygın bir yatırım aracı olmaya devam ediyor. Örneğin, CFA Enstitüsü ve Finans Sektörü Düzenleme Kurumu (FNRA) tarafından bu yılın başlarında hazırlanan bir rapor, Z kuşağının yarısından fazlasının (18 ila 25 yaş arası) kripto varlıklara yatırım yaptığını gösteriyor.

Öte yandan Nisan ayında yapılan bir Pew Research anketine göre Amerikalıların yüzde 75'i, kripto paraya yatırım yapmanın veya kripto para kullanmanın şu anda güvenli olduğundan veya bunu yapmak için mevcut araçlara güvenebileceklerinden emin değil. Ankete katılanların yüzde 45'i yatırımlarının düşündükleri kadar iyi sonuç vermediğini söylerken yalnızca yüzde 15'i kazançlarının beklentilerini aştığını söyledi.

Henley & Partners tarafından Salı günü yayımlanan rapor, 88 bin 200 kişinin en az 1 milyon dolar değerinde kripto varlığına sahip olduğunu söylüyor. Bu rakam, genel kripto kullanıcılarının yüzde 1'inden daha azına işaret ediyor. Bunların yaklaşık 40 bin 500'ü Bitcoin'e yatırım yapıyor; bu da toplamın yüzde 46'sına denk geliyor.

100 milyon doların üzerinde değere sahip kripto varlıkları olan sadece 182 yatırımcı var ve bunların 78'i yatırımlarının çoğunu Bitcoin'e yapıyor.

En az 1 milyar dolar değerinde kripto varlığı olan kişi sayısı ise 22. Bunlardan 6'sı yatırımlarını Bitcoin'de tutuyor.