Advertisement

Yetkili katılımcı denilen uzman traderlara 8 Nisan'da gönderilen bir belgeye göre 256 milyar dolarlık SPDR S&P 500 ETF'si, S&P ve Dow Jones endekslerini takip eden 60'a yakın ürün arasında bulunuyor.

Bloomberg News tarafından görülen belgede "aşırı küresel piyasa volatilitesine" dikkat çekilerek endeks sağlayıcısının geçen ay yapılması planlanan çeyreklik yeniden dengelemesini ertelediği yönündeki kararına yer verildi.

Bu fonların çoğunluğu 19 Haziran'da piyasa kapandıktan sonra yeniden dengelenecek. SPDR S&P 1500 Momentum Tilt ETF'si ve SPDR 1500 Value Tilt ETF'si 17 Nisan'da normal işlem saatlerinin ardından söz konusu sürece girecek. SPDR S&P Global Infrastructure ETF'sinin yeniden dengelenmesiyse 30 Haziran'da piyasa kapandıktan sonrasına ertelendi.

State Street Global Advisors sözcüsüne göre "Fonlar kurala dayalı ve üçüncü taraf endeksleri takip ediyor. Yeniden dengelememiz her yöntemin içindeki kuralları yansıtacak. Yeniden dengelenmeler endeks sağlayıcı tarafından erteleniyorsa yatırım stratejimizde belirtilen hedefin doğrultusunda -Belirli bir eşik seviyesinde yatırım sonuçları almaya- çalışacağız." dedi.

Koronavirüsün ekonomik etkilerine ilişkin endişeler tüm varlık sınıflarında volatiliteye neden olurken, S&P 500 Endeksi Şubat'ta düzeltme bölgesinin içine gelmiş geçmiş en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Bu hafta ise yön değiştirerek tekrar boğa piyasasına girdi.