Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD) raporuna göre kurum, EBRD ekonomilerinde büyümenin 2019'da hız kesmesini, 2020 yılında ise tekrar yükselmesini bekliyor. Bankaya göre Türkiye ekonomisi 2019'da daraldıktan sonra gelecek yıl pozitif bölgeye geçecek.

EBRD 2019 yılına ilişkin ekonomik tahminlerini aşağı revize etti. Banka, EBRD ekonomilerinde ortalama yüzde 2.3 büyüme bekliyor. Bu, bankanın Kasım ayındaki tahmininden 0.3 yüzde puanı daha az. EBRD ekonomileri 2018'de yüzde 3.4 büyümüştü. Kurum tahminine göre 2020 büyümesi ise yüzde 2.6'ya toparlanacak.

Rapora göre EBRD ülkeleri küresel ekonomiye daha fazla entegrasyonları nedeniyle dış şoklara daha açık bir hale geldi. Aynı zamanda kuruma göre bu ülkeler bu tip şoklarla başa çıkmak için daha iyi donanmış durumda, çünkü “ekonomik dirençlerini artırmak için adımlar attılar”.

EBRD 2019'da büyümenin Güney ve Doğu Akdeniz hariç tüm EBRD bölgelerinde ılımlılaşmasını bekliyor.

Raporda EBRD bölgelerinin küresel ticarette 2018'in sonuna doğru ortaya çıkan dikkate değer yavaşlamadan olumsuz etkilendiği belirtiliyor. Talebin 2018'in ikinci yarısında sert düştüğü Türkiye hariç olmak üzere birçok ekonomide iç talebin tutunduğu ifade edildi.

EBRD'nin genel büyüme tahminlerine yönelik aşağı yönlü revizyonu ağırlıklı olarak Türkiye'de beklenen yavaşlamayı yansıtıyor.

Rapora göre kurum Türkiye'nin 2019'da beklenen yüzde 1.0'lik küçülmesinden toparlanması büyük bir ihtimalle kademeli şekilde olacak. TL'deki değer kaybı ve yüksek faizler, -net ihracatın büyümeye olumlu katkı sağlamasına karşın- tüketim ve yatırımı azaltmayı sürdürecek. Kurum 2020 yılında yaklaşık yüzde 2.5'lik büyüme bekliyor.

Türkiye'de büyümenin yavaşlamasının EBRD bölgelerindeki ekonomilerine yansımasının sınırlı olmasının beklendiği ifade edilen raporda, merkez Avrupa ve Baltık ülkelerinde büyümenin 2018'deki yüzde 4.7'den 2019'daki yüzde 3.8'e düşmesini bekliyor. Kurumun 202 beklentisi ise yüzde 3.2.

EBRD Güney Doğu Avrupa'da büyümenin 2018'deki yüzde 3.4'ten hem 2019 hem de 2020'de yüzde 3.0'a yavaşlamasını bekliyor.

Kurumun Yunanistan ekonomisinin 2018'deki yüzde 1.9'luk büyümesinin ardından 2019 ve 2020 yıllarında yüzde 2.2 büyüme kaydetmesini bekliyor.

"Önümüzdeki yıllarda Türk Lirası'nın değer kazanacağını düşünüyoruz"

Bloomberg HT'nin Akıllı Para programında Açıl Sezen'e değerlendirmede bulunan EBRD ekonomisti Roger Kelly, Türkiye ekonomisiyle ilgili olarak "2019'da yüzde 1'lik bir daralma bekliyoruz. Son birkaç ayda Türk ekonomisinde biraz değişiklik olduğunu gördük." dedi.

Sezen'in "Baz senaryonuzda ortalama Dolar/TL kurunu ne aldınız?" sorusunu "Biz genel bir tahminde bulunduk." şeklinde yanıtlayan Kelly, sözlerine "Türk Lirası'nın önümüzdeki yıllarda değer kazanacağını öngörüyoruz ve şu an onun için resmi bir şey açıklayamayız." diye devam etti.

Kelly, son gelen Tüketici Güveni ve PMI verilerine değinerek, "Biz güçlü şeyler de görüyoruz. Bazı göstergeler bizim için çok önemli; sanayi üretimi, güven, PMI. Ancak tahmin yaparken dipte miyiz, bunun sonuçları ne olacak diye bakıyoruz." dedi.