Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi- 16 Ekim 2019

1- Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'na katılacak, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabine toplantısına başkanlık edecek.

(Ankara/12.00/15.00)

2- TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Sırbistan'daki temasları kapsamında, Sırbistan Meclis Başkanı Maja Gojkovic ile görüşecek.

(Belgrad)

3- Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla Suriye'nin kuzeydoğusunda başlatılan Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin gelişmeler ve dünyadaki yansımaları takip ediliyor.

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cibuti İçişleri Bakanı Moumin Ahmed Cheick ve beraberindeki heyeti makamında kabul ediyor.

(Ankara/09.00)

2- Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye'de Tüm Yönleriyle Atık Yönetimi Paneli'nin (TÜRKTAY) Ankara HiltonSA Oteli'nde düzenleyeceği "Yeşil Ekonomi Yolunda Sıfır Atık" programına katılacak.

(Ankara/10.30)

3- TBMM'den

- Genel Kurulda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin sunum yapacak.

- Çavuşoğlu'nun sunumunun ardından Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin ilk paketini oluşturan düzenlemeleri içeren kanun teklifinin görüşmelerine devam edilecek.

- KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, "KKTC ve Bölgesel Gelişmeler" konusunda Dışişleri Komisyonu üyelerini bilgilendirecek.

(TBMM/14.00/14.30)

EKONOMİ

1- Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 12. Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı'na katılıyor.

(Ankara/09.00)

2- Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB ) Başkanı Hakan Yıldırım, Enerji Masasına konuk olacak.

(Ankara /11.30)

3- 81 ilin oda ve Borsaları, Barış Pınarı Harekatı'na destek amacıyla aynı anda ortak açıklama yapacak.

- Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ın konuşacağı toplantıda, sendika ve meslek kuruluşlarının temsilcileri de bulunacak.

(Ankara/10.00)

4- TÜİK, 2019 yılı girişim özelliklerine göre dış ticaret ile eylül ayı konut satış istatistiklerini ilan edecek.

(Ankara/10.00)

5- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ağustos ayına ilişkin özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcunu açıklayacak.

(Ankara/10.00)

6- TCMB, ağustos ayına ilişkin konut fiyat endeksini duyuracak.

(Ankara/14.30)

7- Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ile FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla TZOB Genel Merkezi’nde ortak basın toplantısı düzenleyecek.

(Ankara/10.00)

GÜNCEL

1- Çocukları dağa kaçırılan ailelerin HDP İl Başkanlığı önündeki oturma eylemine ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Diyarbakır)

AA