Advertisement
HABERLER ABONE OL

Rus elmas madencisi Alrosa PJSC, düşen fiyatlar dolayısıyla desteklemek amacıyla neredeyse benzeri görülmemiş bir adım atarak tüm elmas satışlarını durdurdu.

Alrosa, müşterilerine gönderdiği ve Bloomberg tarafından görülen bir notta, Eylül ve Ekim aylarında ham elmas satışını geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Şirket, bu hamlesinin son dönemde ortaya çıkan arz ve talep uyumsuzluğunu gidereceğine inandığını söyledi.

Pandeminin ardından tüketicilerin seyahat ve deneyimler için yeniden para harcamaya başlaması ve ekonomik sıkıntıların lüks harcamaları azaltması nedeniyle genel olarak elmas talebi zayıfladı.

Ancak fiyatlardaki düşüş son haftalarda hızlandı ve Hindistan'daki alıcılar - sektörün en büyük ham elmas müşterileri - en büyük madencilere arzı dizginlemeleri için baskı yapmaya başladı.

Alrosa satışlarını Kasım ayına kadar durdururken, rakibi ve bir zamanların tekeli De Beers akredite alıcılarına satın almak üzere sözleşme yaptıkları elmasları geri çevirmeleri için daha fazla esneklik sağlıyor.

Fiyatlardaki düşüş daha büyük ürünlerde ve özellikle ABD piyasasında popüler olan parçalarda başladı. Ancak talep ve laboratuvarda üretilen elmasların artan rekabetine ilişkin endişeler arttıkça fiyatlardaki sert düşüş son haftalarda daha küçük ürünlere de yayıldı.

İki önemli elmas madencisi, talep zayıfladığında arzı kısma ya da alıcıların bazı ürünleri reddetmesine izin verme konusunda uzun bir geçmişe sahip olsa da, satışları tamamen dondurmak, pandemi salgını gibi büyük bir kriz dışında son derece sıra dışı bir karar olarak algılandı.