Advertisement
HABERLER ABONE OL

Morgan Stanley, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 19 Kasım'daki toplantısında 150 baz puanlık faiz artışı kararı alacağını öngördü.

Morgan Stanley ekonomistleri Alina Slyusarchuk, Andrea Masia ve Georgi Deyanov'un imzasını taşıyan raporda kurumun faiz artışı beklentisi diğer yabancı kurumlara göre oldukça sınırlı kaldı.

Morgan Stanley ekonomistleri raporlarında enflasyonist baskıları sınırlama amacını sağlamlaştırmak için TCMB'nin daha büyük faiz artışına karar verebileceğini ancak Türk Lirası kredi büyümeleri ve yurtiçi talep artışı gibi enflasyonu sürükleyen faktörlerin normalleştiğini, bunun da agresif olmayan bir aksiyon gerektirdiğini ifade etti.

Notta, 150 baz puanlık bir faiz artırımının TCMB’nin ağırlıklı ortalama fonlama faizinin mevcut enflasyon seviyesinin üzerinde kalmasını sağlarken, beklenen enflasyona göre hesaplanan reel faiz oranının yüzde 4’e kadar çıkması için yeterli olacağı değerlendirmesi yapıldı.

Daha önce aralarında Barclays, Goldman Sachs ve Deutsche Bank gibi kurumlar 19 Kasım'daki toplantıda TCMB'den 475 baz puanlık faiz artışı öngören raporlar açıklamıştı.

Ekonomide yeni dönem

Cumhurbaşkanlığı kararnemesiyle eski Maliye Bakanı Ağbal, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atanırken, Berat Albayrak'ın istifası sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine de Lütfi Elvan atanmıştı.

Ekonomi yönetimindeki bu değişikliklerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekonomide yeni döneme ilişkin mesajlarında enflasyonu tek hanelere indirmeye kararlı olduklarını, gerekirse acı reçete uygulanabileceğini söylemişti.

Gelen bu mesajlar sonrasında birçok yabancı kurum TL lehine pozisyon alırken, TCMB'nin 19 Kasım'da en az 475 baz puan faiz artışına gideceğini öngörmüştü.