Advertisement

2020 ilk çeyreği itibariyle neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını şüphesiz ki ülkemizi de olumsuz etkiledi. Devletimiz bir yandan salgını en az can kaybıyla atlatabilmemiz için bir dizi önlem alırken bir yandan da ekonomideki olumsuz etkileri bertaraf edebilmek için geniş kapsamlı adımlar attı.

Elbette bu destekler çok önemli olmakla birlikte salgın sebebiyle oluşan hasarın onarılması için yeterli olmayacaktır. Özellikle Eskişehir ekonomisinin ağırlık merkezini oluşturan, %60 gibi bir yoğunluğu olan hizmet sektörümüzün salgın için alınan tedbirler sebebiyle zor günler yaşadığını görmekteyiz. Bu süreç zarfında işletmeleri kapanan üyelerimiz için ek tedbir ve destekler (kira desteği, belediyelere olan vergilerin affedilmesi veya ertelenmesi, sicil affı) sağlanması gerektiğini düşünmekteyiz.

Öte yandan yalnızca hizmet sektörümüzün değil, KOBİ’lerimizin, sanayi kuruluşlarımızın da virüs salgınından olumsuz etkilendiğini, ülkemizin ihracatıyla doğru orantılı olarak şehrimizin ihracatında azalma meydana geldiğini görmekteyiz. İnşaat sektöründeki üyelerimizin de zorlanacağı bir dönem olacak.

Eskişehir Ticaret Odası olarak biz ülkemizde salgının baş göstermesi ile birlikte bir dizi çalışma gerçekleştirdik. Salgın sebebiyle işletmelerini kapatan üyelerimizin hangi talepleri olduğunu, ne gibi sorunlar yaşayabileceğini istişare ederek rapor haline getirdik. Rapor olarak hazırladığımız bu istek ve talepleri çatı kuruluşumuz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başta olmak üzere, milletvekillerimize ve ilgili kurumlarımıza ilettik.

Öte yandan salgın sebebiyle işletmelerini kapatan üyelerimiz öncelikli olmak üzere, işleri azalan tüccar ve KOBİ’lerimizi desteklemek amacıyla tüm öz kaynaklarımızı seferber ederek kredi imkanı sağladık. Üyelerimiz için TOBB ve Denizbank aracılığıyla 65 milyon lira tutarında kredi hacmi oluşturduk. Diğer bir yandan üyelerimizin hazine garantili kredi desteklerinden yararlanabilmesi için de çaba gösterdik. Bu çabalarımız da olumlu netice verdi. Üyelerimiz artık Küçük İşletme Can Suyu Kredisi desteğinden yararlanabiliyor.

Diğer bir yandan üyelerimizin ödeme zorluğu çekmemeleri için Nisan ayında olan oda aidat ödemelerini Ekim ayına erteledik. Her yıl ramazan ayında yaptığımız gıda yardımlarını en üst seviyede artırarak bu yıl için işletmelerini kapatan üyelerimizin çalışanlarına tahsis ettik. 2500 üyemizin çalışanına toplam 250 bin lira tutarında gıda yardımında bulunduk.

Koronavirüs salgınının etkilerinin azalması ve hayatın normalleşmesi ile birlikte Eskişehir ve ülke ekonomisi de rutinine dönecektir. Yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen, tüccar ve sanayicimiz Eskişehir ve ülkemiz için çalışmaya, üretmeye devam edecektir.

Her ne kadar yılın ilk yarısını salgın sebebiyle olumsuz geçirsek de, işsizliğin önlenmesi için alınacak tedbirler, ekonomide tüccar ve sanayiciyi destekleyecek adımlar sayesinde 2020 yılının geri kalan dönemine umutla bakmaktayız.

Bu güne kadar birlik ve beraberlikle her zorluğun üstesinden gelen Türkiye Cumhuriyeti’nin, bu zor günleri de aşacağını, ekonomideki yaralarını saracağını ümit ediyoruz.

Metin GÜLER

ETO Başkanı