Advertisement

Euro, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Avrupa Birliği (AB) yanlısı partilerin meclisin üçte ikisini kazanmasının ardından Pazartesi günkü erken işlemlerde dolar karşısında gücünü korudu.

Euro, Asya'daki işlemlerde dolar karşısında 1.1215 ile 11 günün zirvesine yükselmesinin ardından TSİ 08:25'te yüzde 0.07 artıda 1.1211'den alıcı buldu. Euro/Dolar paritesi Perşembe günü 1.11055 ile iki yılın düşüğünü görmüştü.

Bugüne kadar merkez sağ partilerin üye olduğu Avrupa Halk Partisi (EPP) ve merkez sol partilerin üye olduğu Sosyalistler ve Demokratlar grubunun (SD) sandalyeleri AP'de çoğunluğu sağlamaya yetiyordu. Fakat artık grup sırasıyla 178 ve 147 vekil ile 751 sandalyeli Avrupa Parlamentosu'nda çoğunluğa sahip olmayacak. Parlamentoda sandalyesini en fazla artıran grup ise Avrupa için Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) oldu.

MUFG Bank baş Döviz analisti Minori Uchida, “AB yanlısı partiler hala çoğunluğa sahip. Elbette bazı ülkelerde AB karşıtı partilerde bir yükseliş görüyoruz, ancak kesin çoğunluğu kazanmış değiller. Piyasaların dikkatinin tekrar ABD - .in ilişkilerine kaymasını bekliyorum.” dedi.

Londra ve New York'ta tatil olması nedeniyle piyasalar kapalı olacak.