Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Eurostat tarafından açıklanan verilere göre tüketici fiyatları Şubat'ta yıllık bazda yüzde 5.8 arttı. Euro Bölgesi enflasyonu Ocak'ta yıllık yüzde 5'ten yüzde 5.1'e yükselerek rekor kırmıştı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini yüzde 5.6 artıştı.

TÜFE aylık bazda da yüzde 0.8 beklentisine karşılık yüzde 0.9 arttı. Enerji fiyatları enflasyona en büyük katkıyı sağladı.

Rusya-Ukrayna krizinin halihazırda yüksek seyreden enerji maliyetlerini daha da artırması ve enflasyonda daha fazla ivmelenmeyi tetiklemesi bekleniyor.

Çekirdek enflasyon da bu dönemde hızlanarak yıllık yüzde 2.7 arttı. Beklenti yüzde 2.6'ydı. Önceki ay çekirdek TÜFE yüzde 2.3 artmıştı.

Deutsche Bank analistleri artan doğal gaz fiyatlarının euroda düşüşe, enflasyonda da yükseliş döngüsüne neden olduğunu belirtti.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Isabel Schnabel, enflasyonun kısa vadede yükselmeye devam edebileceğini ve bekledikleri hızda düşmeyebileceğini belirtti. AMB'nin gelecek haftaki para politikası toplantısında enflasyon ve büyümede yeni projeksiyonlarını açıklaması bekleniyor.

Nordea ekonomistleri Ukrayna ile Rusya'nın birkaç gün içinde uzlaşmaması halinde AMB'den bu sene faiz artırımı beklemediğini bildirdi. Para piyasaları da AMB'den faiz artışı beklentilerini 2023'e öteledi.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Olli Rehn dün Bloomberg'e verdiği bir mülakatta yetkililerin parasal teşviklerden çıkış konusunda savaşın etkilerini değerlendireceğini bildirdi ve "Bana göre normalleşmenin yönü hala uygun görünüyor" diye konuştu.