Advertisement

Euro Bölgesi hizmet satın alma yöneticileri endeksinde (PMI) Eylül ayına ilişkin son okuma bir önceki aya göre daralmayı teyit etti.

Verilere göre Euro Bölgesi’nde enflasyonda görülen keskin yükseliş hizmet sektörü üzerinde etkisini gösterdi.

Bölgenin hizmet sektöründeki büyüme ivmesi, tüketici fiyatlarının yıllık bazda yüzde 3,4 ile son 13 yılın en hızlı artışını gerçekleştirdiği geçen ay kayda değer bir yavaşlama gösterdi.

Verilere göre Euro Bölgesi'nde hizmet PMI 56,4 olarak kaydedildi. Ağustos ayında bu rakam 59 olmuştu.

Benzer durum kıtanın en büyük ekonomisi Almanya'da da görüldü. Buna göre Almanya'da hizmet PMI Eylül'de 56,2 oldu. Ağustos ayında Almanya'da hizmet PMI 60,8 olarak kaydedilmişti.

Hizmet sektöründe girdi maliyetleri yükseliyor

Verilere göre işe alımları gösteren endeks dört ayın en düşüğüne geriledi.

IHS Markit ekonomisti Chris Williamson endeks sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “Hizmet sağlayıcılar, talep büyümesinde, kolayca kıtlıklarla açıklanamayacak, kayda değer bir soğuma görüyor. Bu durum kısmen, süregelen pandemiden kaynaklanan endişelerden olumsuz etkilenen tüketiciler ve yüksek fiyatların yanında ekonominin ilk yeniden açılışı sonrası harcamalarda görülen yumuşamadan kaynaklanıyor” dedi.

Hizmet sektöründe, girdi maliyetleri Eylül ayında 2008 yılı ortasından bu yana en hızlı artışını gösterirken, ücretlendirilen fiyatlar 20 yılı aşkın sürenin en güçlü artış gösterenleri arasında yer aldı.

Williamson, “Ekonomi yılın son çeyreğine yavaşlayan bir büyüme ile giriyor. İş dünyası güveninin Şubat ayından bu yana en düşük seviyesine inmesi, ekonomik görünüme yönelik aşağı yönlü riskleri daha da artırıyor” dedi.