Advertisement

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), kuruluşunun 75’inci yılında Dünya Gıda Günü Ödülünü Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat’a verdi.

Geçen yıl 16 Ekim’de Dünya Gıda Günü’nün 40’ıncı yıl dönümü töreninde verilmesi planlanan ödül, pandemi dolayısıyla iptal edilen etkinlikler nedeniyle bu yıl sahibini buldu.

FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu ve FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Şelışık, Bloomberg HT’yi ziyaret ederek "Gıda Kahramanı" ödülünü İrfan Donat’a verdi.

Donat, “Tarım ve gıda sektöründe yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini gündeme getirmesi, üreticileri mevcut yatırım fırsatları ve yenilikçi gelişmeler hakkında bilgilendirerek daha iyi kararlar almalarına yardımcı olması ve kamuoyunun bilinçlenmesini sağlayarak Türkiye'de tarım ve gıda sektörüne katkıları” nedeniyle ödüle layık görüldü.

FAO, her yıl “Sıfır Açlık” hedefine ulaşılmasına katkıda bulunanlara çalışmalarından ötürü Dünya Gıda Günü Ödülü veriyor.

Covid 19 küresel salgın krizinde insanlığın en temel ihtiyacı niteliğindeki gıdaya daha fazla dikkat çekmek isteyen FAO, Dünya Gıda Gününde “Büyütelim, besleyelim, hep birlikte sürdürelim” temasını öne çıkardı.