Advertisement
HABERLER ABONE OL

Fed'in 75 baz puanlık faiz artışı kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın faiz artışlarının bir noktada yavaşlayacağı mesajı piyasalarda iyimser algılanırken, bazı piyasa aktörleri bu algılamanın yanlış olduğuna vurgu yaptı.

Pershing Square Kurucusu Bill Ackman, faiz kararını açıklamasından önce Fed’in enflasyona karşı “ciddi bir kararlılık” ortaya koyamadığını, bu nedenle yatırımcıların Fed yetkililerinin beklentilerini gösteren noktasal grafiklerini görmezden geldiklerini söyledi.

Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Ackman, “Powell’ın, Fed’in faizleri artıracağını ve gerektiği kadar süre, gerektiği kadar yüksek bir seviyede tutarak enflasyonu durduracağını neden söylemeye çekindiğini anlayamıyorum” dedi.

DoubleLine Capital LP CEO’su Jeffrey Gundlach ise faiz kararının ve basın toplantısının ardından CNBC’ye yaptığı değerlendirmede, Powell’ın kredibilitesini geri kazandığını söyledi. “Ilımlı bir resesyonun piyasalar için en iyi senaryo olacağını” belirten Gundlach, Fed’in “artık eğrinin gerisinde olmadığını” belirtti.

Eski New York Fed Başkanı piyasaların beklediğinden daha yüksek faiz artışı bekliyor

Eski New York Fed Başkanı Bill Dudley, finansal piyasaların Fed’in enflasyonu dizginlemek için ne kadar ileri gidebileceğini hafife aldıklarını ifade etti.

Bloomberg TV’ye konuşan Dudley, Fed’in faizleri piyasaların fiyatladığından daha fazla artırabilceğini öngördü.

Renaissance Macro Research LLC ABD Araştırma Direktörü Neil Dutta’ya göre piyasalar Powell’ın açıklamalarını fazla iyimser karşıladı. Dutta, “Enflasyonun faiz indirimlerini makul kılacak şekilde ilerleyeceğini düşünmüyorum.