Advertisement
FAİZ-BONO ABONE OL

Fed’in miktarsal sıkılaştırma adımları önemli bir eşiğe ulaştı. Fed’in Nisan 2022’de 8,4 trilyon dolar ile zirveyi gören aktif portföy büyüklüğü 1 trilyon dolar düşerek 7,4 trilyon dolara geriledi. RBC Capital Markets Stratejisti Blake Gwinn’e göre bilanço küçültme bugüne kadar “acısız” geçti. Gwinn “Miktarsal sıkılaştırmanın piyasalara büyük bir etkisini görmedik” diye konuştu.

Fed, aktif portföy büyüklüğünü düşürerek miktarsal sıkılaşma konusunda aşama kaydederken politika faizine ilişkin Eylül sinyalleri gelmeye devam etti.

Ağustosta yavaşlayan tarım dışı istihdam büyümesinin ardından Fed üyelerinden Eylül'de durma sinyalleri geliyor. Fed üyesi Christopher Waller eylül ayında faizlerin sabit kalmasını destekleyeceği sinyalini verdi. CNBC’ye konuşan Waller üyelerin faizde “temkinli bir şekilde ilerlemeyi kaldırabileceğini” belirtti. Waller “Hemen acil bir adım atmamız gerekmiyor. Bekleyip verileri görebiliriz” ifadelerini kullandı.

Fed’in şahin üyelerinden Loretta Mester ise faizleri bir parça yükseltmenin gerekebileceğini, ancak hemen eylül ayında adım atmak zorunda olmadıklarını belirtti. Börsen-Zeitung’a konuşan Mester eylül toplantısına kadar birçok verinin açıklanacağını vurguladı.