Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 03-04 Mayıs 2022 tarihlerinde düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanaklarını yayımladı.

Tutanaklarda yer alan ifadelerde, Fed üyelerinin çoğunluğunun, bu ayki toplantıda merkez bankasının önümüzdeki birkaç toplantıda yarım puanlık faiz artışının gerekliliği konusunda hemfikir olduğu belirtildi.

Tutanaklarda tüm katılımcıların, ABD ekonomisinin çok güçlü ve işgücü piyasasının “son derece sıkı” olduğu konusunda hemfikir olduğu kaydedildi.

Enflasyonun ekonomik performans için önemli bir tehdit haline geldiği belirtilen tutanaklarda, devam eden küresel arz sorunlarının, Rusya-Ukrayna savaşının ve Çin'deki koronavirüs karantinalarının enflasyonist riskler oluşturduğu vurgulandı.

Diğer taraftan, Çin'deki Kovid-19 salgını ile ilgili karantinaların da fiyatlar üzerindeki yukarı yönlü baskıyı artırdığına işaret edilen tutanaklarda, para politikasının uygun şekilde sıkılaştırılması ve arz kısıtlarının nihai olarak hafiflemesiyle birlikte, uzun vadeli enflasyon beklentilerinin enflasyonun merkez bankasının uzun vadeli hedefi ile tutarlı seviyelere dönmesini destekleyeceği vurgulandı.

Fed, faizi 50 baz puan artırmıştı

Fed Mayıs ayı toplantısında politika faizini beklendiği gibi 50 baz puan artırarak, 2000 yılından beri en yüksek miktarlı faiz artışını gerçekleştirmişti.

Bilançonun 1 Haziran’dan itibaren aylık 47,5 milyar dolar azaltılacağı belirtilen karar metninde, gelecek 3 ayda aylık 95 milyar dolar azaltılacağı da açıklanmıştı.