Advertisement
HABERLER ABONE OL

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 0,75-1 aralığına yükseltti. Karar oy birliğiyle alındı.

Karar metninde enflasyon risklerine karşı dikkatli oldukları vurgulandı. Çin’de devam eden pandemi nedeniyle tedarik zincirindeki sıkıntıların devam edeceği belirtildi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ve buna bağlı gelişmelerin enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı yaptığı ve ekonomik aktiviteyi olumsuz etkilemeye devam edeceği ifade edildi.

Bilançonun Haziran ayından itibaren aylık 47.5 milyar dolar azaltılacağı, gelecek 3 ayda ise aylık 95 milyar dolar azaltılacağı ifade edilerek “İlk etapta bilanço azaltımına Hazine kağıtlarında 30 milyar dolar, mortgage destekli menkul kıymetlerde 17,5 milyar dolar ile başlanacak. İlk 3 ayın ardından bilanço daraltmada aylık miktar Hazine kağıtlarında 60 milyar dolara, mortgage destekli menkul kıymetlerde 35 milyar dolara yükseltilecek” değerlendirmesine yer verildi.

Metinde uygun para politikası güçlendirmesi ile enflasyonun yüzde 2 hedefine dönmesi ve işgücü piyasasının güçlü kalmasının beklendiği bildirildi.

Fed 1980’lerden beri görülen en yüksek enflasyonla mücadele etmek için Mart ayında 2018’den bu yana ilk kez faiz artırmıştı. Bankanın da yakından takip ettiği PCE fiyat endeksi Mart’ta yüzde 6,6 ile bankanın hedefinin oldukça üzerinde gerçekleşmişti. Fed, faiz artışında geç kaldığına dair de eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

Fed son olarak Alan Greenspan başkanlığında 2000 yılında faiz oranında 50 baz puan artırıma gitmişti.

Powell'dan yüksek enflasyon vurgusu

Fed Başkanı Jerome Powell kararın ardından basın mensuplarının önüne çıktı.

Powell'ın konuşmasında öne çıkan ifadeler şunlar oldu:

Enflasyon hedefin oldukça üzerinde. Enflasyonu aşağı çekmek, iş gücü piyasasını güçlü tutmak için zaruri. Ücretlerde son yılların en hızlı artışları yaşanıyor. Ücretler özellikle hizmet sektöründe yükseliyor. İşgücü piyasasında arz ve talebin dengeye geldiğini görüyoruz.

Faiz oranlarında artışın devam etmesinin uygun olacağını düşünüyoruz. FOMC önümüzdeki birkaç toplantıda 50 baz puanlık artışları masada görüyor. Halihazırda oldukça belirsiz olan artımı daha belirsiz hale getirmekten kaçınacağız.

Ekonomi gücünü koruyor ve daha sıkı para politikasını kaldırabilir. FOMC, işgücü piyasasına daha çok katılımın olacağını öngörüyor. Bununla birlikte istihdam yaratma hızı yavaşlayacak.

75 baz puanlık artış FOMC'nin aktif olarak değerlendirdiği bir şey değil. Görmeyi beklediklerimizi görürsek, 50 baz puan faiz artırımı gelecek 2 toplantıda masada olacak. Eğer gerek duyarsak faizi nötr seviyenin ötesine taşımaktan tereddüt duymayız.

Enflasyonun doğru yolda olduğuna ilişkin kanıtlar görmek istiyoruz. Kısa vadeli enflasyon bekleyişleri oldukça yüksek. Savaş ve Çin'deki kapanmalar manşet enflasyon üzerinde etkili olacak.

FOMC açık işler/işsizlik oranında gelişme görmek istiyor.

FOMC, yüksek enflasyonun istenmeyen bir şey olduğunu anlıyor. Sıkı politika süreci hoşa giden bir süreç olmayacaktır.

Faiz artırımından memnun değiliz, ancak fiyat istikrarını sağlamamız gerekli. Ekonomide hiçbir şey bir resesyona işaret etmiyor. Resesyona yol açmadan istikrarı sağlama konusunda iyi bir şansımız var.

Tipik olarak resesyonda yüksek işsizlik oranlarının görülmesi gerekir ancak şu anda iş gücüne yüksek talebin olduğunu görüyoruz.

Fed enflasyon görevine odaklanacak. Ücret artışlarının bir sarmala dönüşmesine imkan veremeyiz.
Ücretler ve enflasyon konusunda ilerleme görmeyi arzu ediyoruz.

Politikayı kısıtlayıcı bir seviyeye çıkarmamız kesinlikle olası. Eski Fed başkanlarından Paul Volcker'in doğru şeyi yapmak için cesareti vardı. Tarihi olarak büyük enflasyon şoklarıyla karşı karşıya kaldık. Bununla mücadele sıradan bir iş değildir.

Nötr seviyeye ulaştığımızda daha ne kadar yukarı gideceğimiz konusu masada olacak.

Bilançonun daraltılmasına başlamak için seçtiğimiz 1 Haziran sihirli bir tarih değil, sadece o günü seçtik. Bilançonun daraltılmasının yıl içinde 25 baz puanlık bir faiz artırımına eşit etki yapacağı tahmin ediliyor.

İnsanların Fed'in fiyatları onarmak için çalıştığını biliyor olmaları önemli. Fed'in bir kredibilite sorunu olduğunu düşünmüyorum. Piyasalar FOMC'nin yönlendirmesinin güvenilir olduğunu düşünüyor.

Enflasyonu yüzde 2'ye getirmek biraz acı verici olabilir, ancak yüksek enflasyon ile mücadele etmemek daha acı verici olur.