Advertisement

Fed'in kriz konusunda deneyim sahibi iki yetkilisi, ABD merkez bankasının, geçen hafta koronavirüsün ekonomik etkilerini giderebilmek için atılan güçlü adımların ardından daha fazla tedbir için oldukça fazla alanı olduğunu söyledi.

2008 yılında göreve gelen St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Pazar günü yaptığı değerlendirmede, "İlave borç verme programları da dahil her şey masada," dedi. Bullard, ikinci çeyrekte ABD işsizliğinin yüzde 30'u görebileceği ve söz konusu üç aylık dönemde gayrı safi yurtiçi hasılanın daha önce görülmemişbir şekilde yarı yarıya düşerek 2.5 trilyon dolara gerileyebileceği uyarısında bulundu.

2008 yılında Hazine yetkilisi olarak hükümetin finansal krize tepki vermesinde görev alan Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, CBS'e yaptığı değerlendirmede, "Cephanemizin tükenmesinden uzağız" dedi.

Kashkari, Fed'in geçen hafta bir dizi agresif müdahalesinin ardından, finans piyasalarını ve ekonomiyi desteklemek için daha fazlasını yapabileceğini söyledi.

Kaskari, NBC'nin "60 Dakika" programına yaptığı değerlendirmede, "Bazıları özel sektör tahvil piyasasına daha fazla doğrudan destek sağlamamızı önerdi. Bu görüşlere sempati duyuyorum. Ayrıca yerel yönetim tahvil piyasalarına da. Eyaletler ve kentler de sermaye piyasalarına girebilmeli" değerlendirmesinde bulundu.

Bullard, "Mevcut acil yetkili ile, ihtiyaç duyulduğunda, yapabileceğimiz daha fazla şey var," dedi ve "Kongre'nin nereye gitmek istediğine bağlı olarak, önümüzdeki aylarda muhtemelen çok daha fazlası yapılacak" şeklinde görüş bildirdi.

Bullard, Fed'in en az 500 milyar dolarlık Hazine tahvili satın alma taahhüdünü takiben "sınırsız" Hazine tahvili alma potansiyeli olduğunu sözlerine ekledi.

Bullard, öte yandan, Fed'in diğer özel sektör tahvillerini ve aynı zamanda bazı yerel yönetim tahvillerini de alabileceğini belirtti, ancak ABD merkez bankasının böyle bir program için dikkatli olması gerekeceğini ve hangi tahvilin seçileceğinin sorunlu olabileceğini belirtti.