Advertisement

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, geçmişte benzer olayların etkilerinin kısa ömürlü olmasına karşın, koronavirisün ekonomik yansımalarının değerlendirilmesi için henüz erken olduğunu söyledi.

Bostic Pazartesi günü La Jolla, California'da katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, "Durum muazzam bir şekilde akışkan ve virüsün ne anlama geldiğine ilişkin anlayış gün bazında değişiyor," dedi ve "Eğer bu anlayış istikrar kazanmaya başlarsa, ne ile uğraştığımızı gerçekten anlayabilmek için bazı modellemeleri yapmaya başlayabileceğimiz bir yere geleceğimizi düşünüyorum" şeklinde görüş bildirdi.

Çin ekonomisinin üçte ikisi, bazı kent ve bölgelerin 360'tan fazla kişinin canına mâl olan ve yaklaşık 17,400 kişiye bulaştığı teyit edilen hastalığın yayılmasını durdurmak için yen yıl tatilini uzatmaları ile birlikte bu hafta kapalı kalacak.

Bostic, "Şimdilerde her gün virüsün düşündüğümüzden daha da ileri gittiğine ilişkin haberler alıyoruz. Bu düşündüğümüzden daha tehlikeli bir durum ve Çin'in tepkisi önceki olaylardakine göre oldukça farklı," dedi ve "Bu nedenle çok fazla değişken var ve bu durum ne olacağını kesin bir şekilde söylemeyi zorlaştırıyor" şeklinde konuştu.