Advertisement
HABERLER ABONE OL

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, OPEC+'nın üretimi kısma kararının beklenmedik olduğunu, buna karşın daha yüksek petrol fiyatlarının ABD para politikası için ne anlama geleceğinin henüz net olmadığını söyledi.

Bloomberg’e verdiği röportajında Bullard “OPEC +'nın kararı sürprizdi. Kalıcı bir etkisinin olup olmayacağı ise açık bir soru işareti. Petrol fiyatları dalgalanıyor. Tam olarak takip etmek zor. Bu hareketin bir kısmı enflasyonu besleyebilir ve işimizi biraz daha zorlaştırabilir” diye konuştu.

Bullard bu yıl FOMC para politikası toplantısında oy hakkına sahip değil.

OPEC’in Pazar günü üretimi günde 1 milyon varilden fazla azaltacağını açıklamasının ardından ham petrol vadeli işlemleri yüzde 6,6 ile neredeyse bir yılın en yüksek seviyesini gördü.

Fed yetkilileri, bankacılık sektöründeki son çalkantıya rağmen geçen ay faiz oranlarını çeyrek puan artırmış, medyan projeksiyonlarında bu yıl bu büyüklükte bir artış daha beklediklerini bildirmişlerdi.

Bullard geçtiğimiz ay yaptığı açıklamasında faizlerin yüzde 5,625'te zirve yapmasını beklediğini söylemişti. Fed'in bir sonraki toplantısı 2-3 Mayıs'ta yapacak.