Advertisement

Fed Guvernörü Christopher Waller, Brisbane'deki öğrencilere verdiği bir derste merkez bankası dijital para biriminin olumlu ve olumsuz yönlerine değindi.

Waller bunun temelde ABD Kongresi’nin vereceği bir karar olduğuna işaret eden Fed Başkanı Jerome Powell’a atıfta bulunarak, “Kongre şu anda bunu tartışıyor. Eğer Kongre isterse bunu yapacağız istemezse yapmayacağız” ifadelerini kullandı.

Fed Ocak ayında Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC) için bir tartışma belgesi yayımlayarak bunun kamuya açık bir değerlendirme için ilk adım olarak nitelemişti. Merkez Bankası CBDC’nin nasıl uygulanabileceği konusunda araştırmalar yürütüyor.

Fed Başkanı Jerome Powell daha önce Eylül’de konuyla ilgili konuşmuş ve kripto para birimleri için daha iyi bir düzenleme yapılması çağrısında bulunmuştu.

Powell, kripto para piyasalarında yaşanan çalkantıların henüze finans piyasalarında yayılmadığını ancak bu durumun ileride değişebileceği ve daha uygun düzenlemelere ihtiyaç olacağı uyarısında bulunmuştu.

Fed Başkanı, bankanın dijital para birimi fikrini de müzakere ettiğini ancak karar aşaması için hem yürütme organının hem de Kongre’nin onayına ihtiyaç olduğunu ve sürecin birkaç yıl sürebileceğini söylemişti.